Gabi Balint a dat verdictul! Cine câștigă Champions League

Gabi Balint Champions League Manchester City Liga Campionilor Gabi Balint
Data publicarii: Miercuri 12 Aprilie 2023, 08:40
Data actualizarii: Miercuri 12 Aprilie 2023, 08:39

Gabi Balint (60 de ani) a câștigat Cupa Campionilor Europeni cu Steaua '86.

Manchester City și FC Bayern Munchen s-au duelat marți seară în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. „Cetățenii” s-au impus categoric pe Etihad cu 3-0 și au plecat cu prima șansă în retur, în meciul din deplasare, de pe Allianz Arena.

Gabi Balint, retras din cariera fotbalistică în 1992, a vorbit despre meciul dintre City și Bayern și a evidențiat faptul că formația dirijată de Pep Guardiola are toate șansele să câștige Liga Campionilor în acest sezon.

„Tocmai am văzut noua campioană europeană. Sunt convins 100%! Hai, 99%, să las 1% și pentru prietenul care ține cu Inter, deși nu cred că va ajunge până în finală. City are un atac pozițional care te macină. Meciul a fost câștigat cu răbdare.

Prima repriză, meci echilibrat, un gol senzațional al lui Rodri, iar după pauză și-a intrat Upamecano în rol. Și-a schimbat tricoul, și l-a pus pe cel albastru și a ajutat-o pe City. A făcut niște greșeli incredibile. Bayern nu are cum să revină, City nu ia trei goluri niciodată”, a spus Gabi Balint, potrivit Digi Sport.

În stagiunea 2020/21, Manchester City a pierdut o finală la „masa bogaților”. Trupa de pe Etihad a fost înfrântă de Chelsea cu 0-1, iar Pep Guardiola a irosit încă un sezon în Champions League. Ultima dată când tehnicianul spaniol a pus mâna pe trofeu a fost în 2011, cu FC Barcelona.

Manchester City - FC Bayern Munchen 3-0

„Cetățenii” au început în forță duelul de pe Etihad. Rodri a înscris o bijuterie în minutul 27, iar Bernardo Silva a majorat diferența din pasa lui Erling Haaland, în minuutl 70.

Starul norvegian a mai dat o lovitură pe final și a dus scorul la 3-0. Manchester City va pleca, în consecință, cu prima șansă în manșa retur a meciului cu FC Bayern din sferturile Champions League.