Ripensia, transferuri de la Sassuolo și CFR! Clubul timișorean vrea să revină pe prima scenă a fotbalului românesc
![Ripensia, transferuri de la Sassuolo și CFR! Clubul timișorean vrea să revină pe prima scenă a fotbalului românesc ripensia CFR Cluj Ionut Rus Sassuolo zoran mitrov](https://res.sport.ro/assets/sport/2021/07/20/image_galleries/729815/ripensia-transferuri-de-la-sassuolo-si-cfr-clubul-timisorean-vrea-sa-revina-pe-prima-scena-a-fotbalului_1_size6.jpg)
Lucrurile se mișcă și în liga secundă.
Ionuț Rus a fost împrumutat de la clubul de care aparține, CFR Cluj, iar Ripensia va avea si o optiune de cumparare pentru vara viitoare. Portarul de 21 de ani s-a format la LPS Banatul si a fost o scurtă perioadă la ACS Poli, după care a plecat la Lazio Roma.
Ulterior, a apărat la Luceafărul Oradea, Turris Oltul Turnu Măgurele. Sezonul trecut a fost rezervă la FC Hermannstadt. Celălalt transfer al timișorenilor se numește Zoran Mitrov și a fost adus din postura de jucător liber de contract de la Sassuolo.
Fotbalistul este un cunoscut al actualului manager sportiv, Cristian Petcu, cu care a mai colaborat în trecut. În vârstă de 19 ani, acesta poate juca că mijlocaș ofensiv sau al doilea vârf. Fotbalistul timișorean a semnat pe trei sezoane cu Ripensia. Ultima dată a fost la Sassuolo, iar anterior, de la LPS Banatul a fost, scurt timp, la ASU Poli și UTA, de unde a plecat în Italia
Urmăriți SPORT.RO și pe Google News