Petrolul a facut un super transfer! Fotbalistul si-a ispasit pedeapsa pentru dopaj si este gata sa lupte pentru promovare
![Petrolul a facut un super transfer! Fotbalistul si-a ispasit pedeapsa pentru dopaj si este gata sa lupte pentru promovare Petrolul Ploiesti Takayuki Seto](https://res.sport.ro/assets/sport/2021/06/25/image_galleries/728151/petrolul-a-facut-un-super-transfer-fotbalistul-si-a-ispasit-pedeapsa-pentru-dopaj-si-este-gata-sa-lupte_1_size6.jpg)
Petrolul Ploiesti a reusit un transfer.
Takayuki Seto si Petrolul Ploiesti au ajuns la un acord, informeaza Gazetaph. Japonezul de 35 de ani si-a ispasit pedeapsa de 8 luni de suspendare, pentru dopaj, si isi doreste sa o duca pe Petrolul in prima liga.
Seto a mai evoluat pentru o echipa din Ploiesti. Intre 2007 si 2012, el a evoluat pentru Astra Ploiesti, inainte ca echipa sa se mute la Giurgiu. In total, el a evoluat in patru mandate pentru Astra ( 2007-2015, 2016-2018, 2020-2021).
Seto a fost suspendat pentru dopaj, in celebrul dosar in care au mai fost gasiti vinovati Alexandru Ionita si Kehinde Fatai. Acestia si-au injectat substante vitaminizate. Takayuki a primit 8 luni de suspendare, in timp ce colegii sai au fost nevoiti sa ramana pe bara un an.
Seto s-a despartit de Astra, dupa retrogradarea echipei. In total, a adunat 332 de meciuri pentru clubul lui Ioan Niculae, marcand 31 de goluri si oferind 26 de pase de gol.
Urmăriți SPORT.RO și pe Google News