"Radaslavescu trebuie să înțeleagă!" Reacția lui Marius Șumudică după schimbarea din minutul 28

Marius Sumudica eduard radaslavescu Farul Constanta FCSB Superliga
Data publicarii: Luni 01 Aprilie 2024, 08:30
Data actualizarii: Luni 01 Aprilie 2024, 08:28
Marius Șumudică (53 de ani) a comentat victoria obținută de FCSB pe terenul Farului, scor 1-0, dar și înlocuirea rapidă a lui Eduard Radaslavescu.
Eduard Radaslavesu (19 ani) a fost în centrul atenției la meciul Farul - FCSB 0-1, însă nu datorită vreunei realizări personale, ci din cauza înlocuirii sale, care a fost dictată de patronul Gigi Becali foarte rapid, în minutul 28.

Reacția lui Marius Șumudică după ce Eduard Radaslavescu a rezistat doar 28 de minute pe teren în Farul - FCSB

Titularizat în locul lui Octavian Popescu, Radaslavescu a fost jucătorul cu care FCSB a început meciul cu Farul pentru a respecta regula U21. Mijlocașul ofensiv, folosit ca extremă dreapta, a fost schimbat după doar 28 de minute cu Octavian Popescu, Becali explicând după meci că a fost foarte nemulțumit de prestația jucătorului cumpărat de la echipa lui Gică Hagi.

Șumudică spune că o astfel de schimbare nu are cum să pice bine unui jucător, însă este de părere că Becali a procedat corect, în condițiile în care FCSB a câștigat meciul. Antrenorul, liber de contract după plecarea de la Gaziantep, remarcă însă și unitatea de grup din tabăra liderului, având în vedere cum au reacționat jucătorii când Radaslavescu a fost schimbat.

"Aduceți-vă aminte de regula când trebuia să bagi doi jucător U21, îl țineai un minut și îl scoteai. Atunci nu era la fel? Este în mare parte problema antrenorului. Dacă a luat această decizie, nu mai contează. Rezultatul rămâne. Mie mi-a plăcut atitudinea jucătorilor, care s-au dus aproape să-l încurajeze pe Radaslavescu. Asta arată unitate de grup și i-au dat de înțeles că nu merita să se întâmple lucrul ăsta.Probabil i-a mai atenuat din durerea asta.

Și eu am fost schimbat în minutul 30, o dată chiar când eram pe Giulești și jucam la Brăila, cu Gigi Mulțescu antrenor. Radaslavescu e la început de carieră. Cum să îl marcheze? Nu te marchează când ai fractură de tibie și peroneu, cum să te marcheze o schimbare? Trebuie să înțeleagă că a fost decizia antrenorului. Ok, nu e plăcut, înțeleg... dacă e decizia domnului Becali, contează rezultatul.

A făcut foarte bine. Important este grupul, clubul și cele 3 puncte. Mai ține minte cineva că a fost schimbat Radaslavescu? Ok, nu e plăcut și nu ne place nici nouă, dar patronul își vedere interesul și rămân 3 puncte", a spus Marius Șumudică, la Prima Sport.

Radaslavescu a jucat în 19 meciuri ale lui FCSB din acest sezon. A fost titular doar de patru ori, a strâns aproximativ 400 de minute și nu a reușit vreun gol sau assist.