Liverpool Jurgen Klopp Premier League Roberto Firmino Superliga
Data publicarii: Luni 06 Martie 2023, 15:08
Data actualizarii: Luni 06 Martie 2023, 15:06

Atacantul brazilian nu va mai continua la Liverpool din vară.

Publicația Sky Sports Germany a dezvăluit în urmă cu câteva zile că Roberto Firmino a decis să-i părăsească pe „cormorani” la finalul înțelegerii. „Bobby” a fost transferat la Liverpool în vara lui 2015 și contractul său expiră la finalul lui iunie 2023.

Jurgen Klopp a vorbit despre plecarea lui Roberto Firmino, precizând că nu a fost deloc ușor pentru nouarul lui Liverpool să ia această decizie. De asemenea, antrenorul neamț a mai spus că reușita lui „Bobby” din Liverpool - Manchester United (7-0) a fost dorită de tot stadionul.

„Nu a fost o decizie ușoară pentru Bobby, e un tip incredibil. Recepționarea pe care a primit-o a fost absolut incredibilă. Cred că întreg stadionul a vrut ca el să înscrie”, a punctat Klopp, citat de jurnalistul sportiv, Fabrizio Romano, pe rețelele social media.

Liverpool a 'spulberat-o' pe Manchester United pe Anfield

Liverpool a uitat atât eșecul din tur (n.r. 1-2 vs United), cât și înfrângerea usturătoare cu Real Madrid in Champions League (2-5) când a venit rejucarea cu Manchester United din Premier League. „Cormoranii” au înscris de șapte ori și au obținut trei puncte esențiale în lupta pentru TOP4.

Cody Gakpo a pornit recitalul pe Anfield, în minutul 43, iar imediat după ce arbitrul a fluierat startul reprizei secunde, Darwin Nunez a majorat diferența în minutul 47. Gakpo și-a mai trecut în cont o reușită în minutul 50, iar scorul era deja 3-0 pentru Liverpool.

„Cormoranii” nu s-au oprit aici. Mohamed Salah și-a trecut și el numele pe tabela de marcaj (66', 83'), iar Darwin Nunez a realizat „dubla”, în minutul 75. Roberto Firmino a încheiat recitalul în minutul 88.