Pierdere importantă pentru FCSB la meciul cu Farul + premieră în acest sezon: "Greu de înlocuit!"

Darius Olaru Farul Constanta FCSB Superliga
Data publicarii: Luni 29 Ianuarie 2024, 09:12
Data actualizarii: Luni 29 Ianuarie 2024, 09:11

FCSB a câștigat clar pe terenul Universității Craiova, scor 3-0, iar pentru liderul din Liga 1 urmează partida de acasă cu Farul Constanța.

La partida cu Farul, FCSB nu se va putea baza pe Darius Olaru. Căpitanul și golgheterul vicecampioanei a văzut al patrulea cartonaș galben al sezonului și va fi suspendat pentru duelul de pe Arena Națională.

Darius Olaru, suspendat la FCSB - Farul. Primul meci ratat din acest sezon

Olaru era în pericol de suspendare încă din octombrie, când a văzut al treilea galben al sezonului la un meci cu Petrolul (2-2). Primele două avertismente au fost încasate la partidele cu Poli Iași (2-1) și FC Botoșani (1-0).

Pentru FCSB va fi primul meci din acest sezon în care nu se va putea baza pe Darius Olaru. Mijlocașul a evoluat în toate cele 30 de partide ale stagiunii, atât în Liga 1, cât și în Cupa României și preliminariile Conference League.

"E bine pentru Farul (n.r - că lipsește Olaru). Amândoi sunt buni, și el, și Coman. Olaru e greu de înlocuit în momentul ăsta, e bun. Mă mir că l-a lăsat Coman să bată 11 metri", a spus Basarab Panduru, la Orange Sport, referitor la suspendarea lui Olaru.

• Darius Olaru este lider în clasamentul golgheterilor din Liga 1, cu 14 reușite.
  • La partida cu Universitatea Craiova, Darius Olaru a deschis scorul în prelungirile primei reprize, când a transformat un penalty.
  • La meciul cu Farul Constanța, linia de mijloc a celor de la FCSB ar putea fi formată din Adrian Șut, Mihai Lixandru și Baba Alhassan.

Darius Olaru: "Sunt supărat pe Bîrsan. Era galben pentru Mitriță, m-am dus să protestez"

Căpitanul echipei a vorbit despre succesul obținut în fața celor de la Universitatea Craiova, dar și despre cartonașul galben primit în timpul jocului.

"Am făcut o partidă bună. Mai puțin în prima repriză, ne-a ajutat că am marcat înainte de pauză. Am văzut un henț, dar nu eram chiar sigur, dar mă bucur că s-a dat și că am înscris.

(n.r. - ești supărat că ai luat cartonaș galben?) Sunt supărat pe Bîrsan. Era un cartonaș galben pentru Mitriță, iar eu m-am dus să protestez. Normal că nu a fost meritat al meu.

Avem un grup bun, trebuie să menținem. Trebuie să-i integrăm și pe jucătorii nou veniți. Marcăm destul de mult, foarte important este că nu primim goluri, ne dă încredere", a declarat Darius Olaru, la finalul meciului.