Gigi Becali, detalii noi despre accidentările lui Coman și Olaru + contracandidata în cursa pentru titlu

FCSB Darius Olaru FCSB - Dinamo Florinel Coman Gigi Becali Superliga
Data publicarii: Marti 18 Iulie 2023, 18:00
Data actualizarii: Marti 18 Iulie 2023, 18:22

Darius Olaru și Florinel Coman au ieșit accidentați în meciul FC U Craiova - FCSB 1-3, iar cei doi titulari ai vicecampioanei sunt incerți pentru derby-ul cu Dinamo, de sâmbătă.

Darius Olaru s-a accidentat la șold spre finalul primei reprize, când a fost faultat de Dragoș Albu. După câteva minute, staff-ul tehnic al celor de la FCSB a decis să nu riște și l-a înlocuit cu Malcom Edjouma.

Florinel Coman, schimbat la pauză cu Andrei Cordea, s-a accidentat după un sfert de oră, când a fost faultat în careul advers de portarul Robert Popa, însă a jucat primele 45 de minute.

Gigi Becali, detalii despre starea de sănătate a celor doi jucători

Patronul de la FCSB a explicat că ambii fotbaliști sunt refăcuți pentru confruntarea cu Dinamo, însă doar Florinel Coman va face parte din lot, nedorindu-se forțarea utilizării lui Darius Olaru, pentru a-l proteja.

"Florinel Coman va juca cu Dinamo. Olaru poate să joace cu Dinamo, dar nu-l lăsăm noi. Pentru ce să riscăm? Așa de bine nu mă așteptam la Dinamo, credeam că face instrucție Craiova cu ei. Nu pot marca gol, își dau viața, dar nu pot marca. Nu au forță.

După prima etapă nu prea există adversar, mă așteptam la Craiova, dar nu mi-a plăcut. Sper să fie FCSB și un pluton pentru locul doi", a declarat Gigi Becali, în direct la Digi Sport.

FCU Craiova - FCSB s-a încheiat 1-3

„Roș-albaștrii” au început în forță meciul de pe Stadionul Municipal „Constantin Diță” din Târgu Jiu. David Miculescu a deschis scorul (minutul opt), iar Florinel Coman a majorat diferența nouă minute mai târziu (minutul 17). În repriza secundă, Malcom Edjouma a dus scorul la 3-0 (minutul 60).

10 minute mai târziu, Sekou Sidibe a înscris golul de onoare pentru FCU Craiova (minutul 70), iar tabela a rămas nemodificată până la fluierul final al arbitrului Radu Petrescu.