Gigi Becali a oferit ultimele detalii cu privire la transferul mult așteptat la FCSB

Data publicarii: Marti 18 Iulie 2023, 17:15
Data actualizarii: Marti 18 Iulie 2023, 17:17

Vlad Chiricheș (33 de ani) ar putea ajunge la FCSB în această fereastră de transferuri.

Cotat la 900.000 de euro, conform site-urilor de specialitate, fundașul central a mai evoluat la FCSB în perioada ianuarie 2012 - august 2013. Gigi Becali l-a vândut atunci la Tottenham Hotspur în Premier League pentru 9.5 milioane de euro, moment în care Transfermarkt îl evalua la opt milioane de euro

Gigi Becali a vorbit despre Vlad Chiricheș și a remarcat faptul că fundașul central își dorește un contract pe doi ani, însă latifundiarul din Pipera vrea să-i pună pe masă un singur an valabil în înțelegere.

De asemenea, patronul FCSB a evidențiat și că Vlad Chiricheș e singurul funda central cu care poartă negocieri în clipa de față.

„Chiricheș vrea contract pe doi ani, eu îi fac pe un an. Să vedem.. dacă ne calificăm în Conference League, poate mai ridic ștacheta. Dacă câștig trei-patru meciuri la rând în campionat, am perspective în Champions League, atunci mai ridic.

Am văzut că s-a descurcat bine Haruț, doar despre Chiricheș e vorba. Să-l vedem și pe sud-african (n.r. Siyabong Ngezana), e ortodox”, a spus Gigi Becali la televiziunea DigiSport.

FCU Craiova - FCSB 1-3

„Roș-albaștrii” au început în forță meciul de pe Stadionul Municipal „Constantin Diță” din Târgu Jiu.

David Miculescu a deschis scorul (minutul opt), iar Florinel Coman a majorat diferența nouă minute mai târziu (minutul 17). În repriza secundă, Malcom Edjouma a dus scorul la 3-0 (minutul 60).

10 minute mai târziu, Sekou Sidibe a înscris golul de onoare pentru FCU Craiova (minutul 70), iar tabela a rămas nemodificată până la fluierul final al arbitrului Radu Petrescu.

Echipele de start

• FCU Craiova: Popa - Compagnucci, Paramatti, Danny, Mascarenhas - Achim, Albu - Baeten, Bahassa, Van Durmen - Chițu
  • FCSB: Târnovanu - Pantea, Haruț, Dawa, Radunovic - Șut, Olaru, Djokovic - Băluță, Miculescu, Coman