Chin si SUFERINTA pentru locul 1! Craiova tremura la Medias, dar bate si trece pe primul loc in playoff! AICI FAZELE din Gaz Metan 1-2 Craiova

Cristiano Bergodi Dusan Uhrin Gaz Metan Medias Liga 1 u craiova Superliga ACUM LIVE Gaz Metan 1-2 Craiova | Sergiu Bus, eliminat cu 20 de minute inainte de final! | Craiova e PRIMA in Romania la acest scor!
Data publicarii: Vineri 03 Iulie 2020, 14:11
Data actualizarii: Vineri 03 Iulie 2020, 22:26

Urmarim si comentam impreuna toate fazele de la meciul dintre Gaz Metan si Craiova pe www.sport.ro si facebook.com/sport.ro.

Min. 90+4: Final de meci la Medias. Universitatea Craiova castiga cu 2-1, la finalul unui meci nebun, cu faze la ambele porti. In acest moment, oltenii sunt pe locul 1 in clasamentul playoff-ului, cu doua puncte peste CFR Cluj, care joaca duminica, la Giurgiu.

Min. 90+1: Mihaila suteaza total aiurea un balon cu care ar fi putut sa inchida meciul.

• Gaz Metan - Craiova, LIVE TEXT de la 20:00 | Gazul nu are obiectiv, dar oltenii alearga dupa titlu

ratare

Min. 87: Ocazie mare a celor de la Gaz Metan! Dupa ce a egalat decisiv in meciul cu FCSB, Juel Nielsen a fost aproape de a egala, insa Pigliacelli a respins balonul cu piciorul.

Min. 71: Sergiu Bus este eliminat, dupa ce l-a injurat pe arbitrul partidei. Hategan i-a aratat cartonasul rosu si lui Constantin, care fusese schimbat in prima repriza.

Min. 66: Chamed rateaza o ocazie uriasa pentru Gaz Metan. El trimite mingea din afara careului, insa balonul loveste bara.

chamed

Min. 54: GOOOL Craiova! Cicaldau il invinge pe Plesca si isi aduce echipa in avantaj pentru prima data in aceasta partida.

cicaldau

Min. 51: Koljic rateaza prima ocazie importanta a celei de-a doua reprize. El primeste o centrare perfecta in careu si trimite mingea puternic spre poarta mediesenilor. Plesca este acolo sa respinga balonul.

ocazie

Min. 46: S-a reluat meciul.

Min. 45: Pauza pe stadionul lui Gaz Metan. Cele doua echipe intra la cabine cu rezultatul de 1-1 pe tabela, desi craiovenii au mai avut cateva ocazii de a intra in avantaj in minutele de prelungire, prin Andrei Ivan, Acka, dintr-o lovitura libera, si Mihaila, dupa un corner.

ocazie

Min. 39: GOOOL Craiova! Mihaila sprinteaza dupa o pasa perfecta a lui Cosic si restabileste egalitatea.

gol

gol2

Min. 32: In ultimele 5 minute, Sergiu Bus l-a pus la incercare de 3 ori pe Pigliacelli. La cea mai periculoasa faza, el a sutat puternic inspre poarta Craiovei din afara careului.

bus

Min. 21: GOOOL Gaz Metan! Roberto Romeo deschide scorul dupa o eroare a fundasilor Craiovei.

gol gmm

Min. 19: Koljic rateaza o ocazie mare pentru Craiova, trimitand mingea usor peste poarta lui Plesca.

Min. 2: Ocazie importanta pentru Gaz Metan. Craiovenii au scapat doar datorita reflexului incredibil al lui Pigliacelli.

ocazie

ocazie

Min. 1: A inceput partida.

UPDATE: Balasa s-a accidentat la incalzire, iar Bergodi il va trimite in teren in locul lui pe Cosic.

Echipele de start:

Cristiano Bergodi incepe meciul de la Medias cu acelasi prim 11 cu care a jucat si in fata lui CFR Cluj.

De cealalta parte, fata de meciul cu Botosani, Dusan Uhrin a facut cateva modificari, in contextul in care in aceasta saptamana mai multi jucatori si-au incheiat socotelile cu clubul.

echipe start

Primul meci al etapei cu numarul sase din play-off le aduce fata in fata pe Gaz Metan Medias si U Craiova. Gaz Metan se afla intr-o situatie dificila, dupa ce a pierdut opt jucatori inaintea partidei cu oltenii. Dusan Uhrin nu se va putea baza pe Boubacar Fofana, Nelut Rosu, Eli Fernandes, Ioan Hora, Marian Pleasca, Ricardo Batista, Paul Costa si Juel Nielsen in meciul contra formatiei de pe locul 2. Presedintele echipei, Ioan Marginean, a declarat ca Uhrin va apela si la cativa juniori pentru jocul de diseara, iar obiectivul echipei este clasarea pe o pozitie cat mai inalta a clasamentului. In prezent, Gaz Metan este pe ultimul loc in play-out, dar cu o victorie in fata Craiovei poate ajunge la 28 de puncte si le poate depasi pe FCSB si FC Botosani, care se infrunta sambata.

Etapa precedenta a adus pentru medieseni o infrangere in fata celor de la Botosani cu 0-2, chiar pe teren propriu. Sergiu Bus si colegii sai veneau dupa remiza spectaculoasa obtinuta pe Arena Nationala in fata FCSB-ului, scor 2-2. In primul meci de la reluarea sezonului, Gazul a obtinut tot o remiza, 0-0 cu Astra Giurgiu.

De partea cealalta, echipa lui Cristiano Bergodi merge la Medias cu speranta ca va trece pe primul loc. Daca reusesc sa castige, Nistor si ai sai depasesc CFR-ul care va juca abia duminica impotriva Astrei. Pentru Craiova, ar fi un nou imbold moral extraordinar, dupa cel venit in urma succesului obtinut in Gruia cu 3-2, in etapa precedenta. Oltenii pot ajunge la patru victorii consecutive in Liga 1, toate cu Bergodi pe banca. Pentru Craiova, data de 3 iulie este una speciala pentru ca astazi se implinesc 43 de ani de cand juvetii cucereau prima cupa a Romaniei din palmares, in urma unei victorii cu 2-1 contra Stelei.

Inainte de victoria contra CFR-ului, Craiova a castigat si in fata celor Astrei si a lui FC Botosani, cu acelasi scor, 2-1.

Echipe probabile

Gaz Metan Medias: Plesca - Butean, Constantin, Larie, Gabriel Moura - Trif, Droppa - Ciocan, Chamed, Velisar - Bus

U Craiova: Pigliacelli - Vladoiu, Balasa, Acka, Bancu - Cicaldau, Mateiu, Nistor - Mihaila, Koljic, Ivan