Ce spune Mihai Iosif despre bătaia generală de la Rapid-FCSB

Rapid Bucuresti FCSB mihai iosif Superliga Ce spune Mihai Iosif despre bătaia generală de la Rapid-FCSB
Data publicarii: Luni 16 August 2021, 10:00
Data actualizarii: Luni 16 August 2021, 10:18

Rapid s-a impus în derby-ul cu FCSB, scor 1-0 (1-0), duminică seara, pe Național Arena, într-un meci din etapa a cincea a Ligii 1. La partidă câștigată de giuleșteni prin autogolul lui Vinicius ('38) au asistat aproape 40.000 de spectatori.

Rapid are un start de sezon excelent, iar giuleștenii au confirmat acest fapt și în meciul cu FCSB, pe care l-au câștigat cu 1-0 după ce Vinicius și-a introdus mingea în poartă. Însă în ultimele 10 minute, atmosfera creată de suporterii alb-vișinii a fost umbrită de un eveniment nesportiv între Claudiu Belu-Iordache și Sorin Șerban.

Cei doi jucători au început să se îmbrâncească, iar în acest conflict s-a implicat imediat și Sefer, care intrase pe teren de doar 20 de minute, și l-a îmbrâncit pe fundașul stânga al lui FCSB, iar apoi l-a împins pe Ovidiu Popescu, care dorea să aplaneze situația.

Arbitrul a sancționat comportamentul fotbaliștilor și a început să împartă cartonașe. Sefer a vazăt direct roșu, iar Belu și Șerban galben, cel din urmă fiind eliminat pentru că mai fusese sancționat în minutul 68.

Mihai Iosif, dur după gestul lui Antonio Sefer

Comportamentul lui Sefer nu a fost apreciat nici de antrenorul său. Mihai Iosif a precizat că nu încurajează asemenea evenimente pe terenul de fotbal.

Nu am văzut până acolo, nu pot să comentez. Între agresivitate și lucruri care nu sunt specifice fotbalului este o diferență. Eu, unde voi fi antrenor, nu voi da curs lovirilor fără minge sau scuipăturilor adversarilor.

Trebuie să ne respectăm adversarul întotdeaua, indiferent cât de agresiv am juca”, a declarat Mihai Iosif la conferința de presă.