ROMANIA - UNGARIA 28-27 | NEAGU! NEAGU! NEAGU! Cristina marcheaza la ultima faza si califica Romania in Main Round!

Romania cm handbal 2019 romania ungaria scor romania ungaria Ungaria Handbal ROMANIA - UNGARIA, LIVE 12:00 | Meciul supravietuirii! Romania, OBLIGATA sa castige derby-ul cu Ungaria pentru a nu fi eliminata de la CM 2019
Data publicarii: Vineri 06 Decembrie 2019, 13:20
Data actualizarii: Vineri 06 Decembrie 2019, 15:31

Romania a revenit fabulos in a doua repriza, dupa ce Ungaria a condus cu 6 goluri la pauza! Cristina Neagu a facut un meci incredibil, in care a marcat 9 goluri!

Partida a inceput dezastruos pentru romance, care au marcat primul gol abia in minutul 8. Portarul Biro a scos minge dupa minge, si Ungaria a continuat sa joace perfect. La pauza, scorul a fost 10-16, si nimic din jocul din prima repriza nu anunta o asemenea revenire. In partea a doua, tricolorele au inceput mai bine si au recuperat gol dupa gol, pentru ca in minutul 59 sa egaleze la 27.

La ultimul atac, unguroaicele au pierdut mingea si au oferit Romaniei o sansa nesperata. Tomas Ryde a cerut timeout, Pristavita a patruns si a scos o aruncare de la 7 metri! Neagu a transformat si de aceasta data si a calificat echipa in grupele principale!

Tricolorele obtin astfel locul 3 in grupa si se califica in Main Round, unde vor juca cu Rusia, Japonia si Suedia. In grupa principala, Romania va porni cu 0 puncte, pentru ca nu a obtinut niciun succes impotriva celorlalte doua nationale calificate din grupa: Spania si Muntenegru.

Ibericele pleaca cu 4 puncte avans (victorii cu Romania si Muntenegru), iar muntenegrencele cu doar 2 puncte (victorie cu Romania si infrangere cu Spania). De partea cealalta, Japonia va avea 0 puncte (infrangeri cu Rusia si Suedia), in timp ce atat Rusia cat si Suedia au asigurate deocamdata 2 puncte, meciul direct dintre ele (care se joaca la aceasta ora) urmand sa stabileasca si ultima necunoscuta.

In primul meci din Main Round, handbalistele noastre vor intalni castigatoarea din grupa D, pe 8 decembrie, apoi ocupanta locului doi, pe 10 decembrie, si in final, Japonia, pe 11 decembrie.

Min. 60: GOOOOOOL NEAGUUUUUU!!! Cristina marcheaza de la 7 metri si Romania CASTIGA in ultima secunda!

Min. 59: Ungaria forteaza in atac!!! Avem ultimul atac!

Min. 59: ROMANIA EGALEAZA! 27-27! Iuganu marcheaza fabulos 2 goluri consecutiv din extrema stanga!

Min. 58: Szabo marcheaza si Ungaria are din nou 2 goluri in fata!

Min. 57: Goooool Iuganu! Ungaria mai are doar un gol avans!

Min. 56: Gol Romania! Pristavita reduce din diferenta: 24-26!

Min. 55: Neagu! Neagu! Neagu! Cristina inscrie al noualea gol!

Min. 53: Neagu arunca de pe picioare, dar Biro apara incredibil. Ratam sansa sa ne apropiem din nou la un gol!

Min. 52: Seraficeanu incearca o bolta, insa rateaza si Ungaria se duce din nou la 3 goluri avans!

Min. 50: Gol Kovacsics!

Min. 49: Seraficeanu!!! Tanara jucatoare marcheaza al 4-lea gol in partida!

Min. 48: Neagu strange scorul la un singur gol diferenta, dar Kovacsics marcheza imediat dupa!

Min. 46: Seraficeanu marcheaza incredibil din extrema dreapta! Ne apropiem din nou la 2 goluri!

Min. 45: Gol Neagu!

Min. 43: Szabo marcheaza de la 7 metri!

Min. 41: Pintea obtine aruncare de la 7 metri, iar Neagu inscrie sigur! Romancele revin pe tabela si mai au doar doua goluri de recuperat!

Min. 40: Apara Denisa Dedu!!! Portarul nostru pareaza fabulos o aruncare de la 7 metri!

Min. 39: Unguroaicele irosesc atac dupa atac, iar Pintea mai inscrie o data, cu noroc! 15-18!

Min. 36: Seraficeanu rateaza incredibil pe contraatac!

Min. 36: Ungaria primeste eliminare, dar Perianu paseaza la interceptie si ratam o sansa buna.

Min. 34: Gol Romania! Pintea marcheaza de pe pivot si duce scorul la 14-18!

Min. 33: Iuganu marcheaza al 4-lea sau gol!

Min. 32: Goluri rapide de ambele parti: 12-18!

Min. 31: Gol Iuganu! Neagu o angajeaza perfect si reducem diferenta.

Scorul pauzei: 10-16!

Min. 30: Neagu mai inscrie o data de la 7 metri!

Min. 28: Scorul capata din nou proportii: 9-16!

Min. 26: Irosim usor doua atacuri consecutiv si unguroaicele ne taxeaza imediat!

Min. 24: Seraficeanu inscrie de doua ori din extrema si reduce diferenta!

Min. 22: Hafra inscrie fabulos din inter stanga!

Min. 20: Primim doua goluri rapid si scroul creste din nou: 6-11!

Min. 19: Polocoser primeste eliminare de 2 minute.

Min. 16: Romania reduce diferenta de scor: 5-8!

Min. 15: Neagu e luata om la om, Perianu deschide jocul pe extrema si Iuganu inscrie!

Min. 15: Lukacs o invinge pe Dumanska din extrema stanga.

Min. 14: Tomas Ryde scoate portarul si atacam 7 contra 6. Tactica da roade si Neagu inscrie al treilea gol al Romaniei!

Min. 13: Klujber rateaza de la 7 metri!

Min. 12: Patricia Vizitiu intra pe teren, dar iroseste atacul!

Min. 11: Neagu inscrie de la 7 metri!

Min. 10: Kovacsics patrunde si marcheaza!

Min. 9: Tomori marcheaza al doilea gol al sau in meci si duce scorul la 1-6.

Min. 8: Romania inscrie primul gol al partidei prin Perianu, cu un sut bine plasat de pe picioare!

Min. 7: Udristoiu rateaza din extrema dreapta si primim gol rapid!

Min. 6: Ungaria inscrie de la 7 metri!

Min. 4: Centrul Ungariei o invinge pe Dedu cu o aruncare de la sold!

Min. 2: Iuganu rateaza dintr-un unghi dificil, scorul ramane 0-1.

Min. 2: Tomori inscrie primul gol!

Min. 1: Neagu o angajeaza superb pe Pintea, insa pivotul nostru rateaza aruncarea.

Min. 1: A inceput partida! Tricolorele au primul atac la partidei. HAI ROMANIA!

Romania - Ungaria, ora 12:00, este meciul supravieturii pentru nationala noastra la Campionatul Mondial de handbal. Neagu&Co au nevoie neaparata de victorie pentru o calificare in grupele principale ale competitiei.

Ungaria are avantajul golaverajului dupa primele patru meciuri din grupa C. Astfel, Romania e obligata sa castige pentru a continua Campionatul Mondial. Atat Romania, cat si Ungaria au invins cele mai slabe nationale ale grupei, Senegal si Kazakhstan, si au pierdut in fata Spaniei si Muntenegrului.

Romania va merge fara niciun punct in grupele principale daca se va califica si asta pentru ca a pierdut cu Spania si Muntenegru.

ROMANIA - UNGARIA | Cu cine vom juca in grupele principale daca ne vom califica

Romania stie deja ce adversare va avea in grupele principale, daca echipa lui Ryde va ajunge in faza eliminatorie. Rusia, Suedia si Japonia vor fi adversarele romancelor.

Romania ar urma sa joace pe 8, 10 si 11 decembrie. Primul meci va fi duminica impotriva castigatoarei Grupei D, apoi martea viitore contra locul 2 din Grupa D, iar miercuri contra Japoniei.

ROMANIA - UNGARIA | Cristina Neagu, MVP-ul Romaniei la CM de Handbal

Cristina Neagu este, asa cum era de asteptat, cea mai buna jucatoare a Romaniei la aceasta editie a Campionatului Mondial. Neagu a reusit nu mai putin de 30 de goluri in 3 meciuri.

Neagu este golghetera Romaniei si a patra in topul celor mai bune marcatoare de la Campionatul Mondial din Japonia. Neagu a fost menajata in meciul cu Kazakhstan din pricina unei accidentari. La ultimul meci contra Ungariei, in urma cu aproape un an, Neagu a suferit o accidentare horror: ruptura de ligamente incrucisate.