VIDEO România - Portugalia, finala mică a Europeanului U19 de handbal feminin, e duminică, de la 17:30 (Pro Arena și VOYO)

Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Vineri 14 Iulie 2023, 22:32
Data actualizarii: Vineri 14 Iulie 2023, 22:45

Confruntarea pentru bronz la EURO U19 e duminică, live pe Pro Arena și VOYO.

România va juca pentru medaliile de bronz la Campionatul European de handbal feminin Under-19 - W19 EHF EURO 2023, de la Piteşti şi Mioveni, după ce a fost învinsă de Ungaria cu scorul de 34-26 (18-16), vineri seara, în Piteşti Arena, în semifinale.

Ungaria, câştigătoarea ultimelor două titluri continentale al această categorie de vârstă, a dominat jocul în cea mai mare parte a timpului, dar România a reuşit să conducă de câteva ori în prima repriză, cu cu 8-6 şi 9-7. La pauză, Ungaria avea un avans de două goluri, 18-16. Tricolorele au reuşit egalarea în repriza a doua, 21-21 (min. 37), dar Ungaria a înscris patru goluri la rând şi s-a desprins decisiv, câştigând în cele din urmă cu 34-26.

Alisia Boiciuc, cea mai bună marcatoare a României în semifinala cu Ungaria

Pentru echipa antrenată de Simona Maior-Paşca, Luminiţa Dinu şi Valentina Ardean Elisei au înscris Alisia Lorena Boiciuc 9 goluri, Mihaela Andreea Mihai 5, Maria Diana Lixăndroiu 5, Anamaria Mihaela Grigore 3, Mariam Nadia Mohamed 3, Denisa-Roxana Romaniuc 1.

Golurile Ungariei, campioana europeană la Under-17 din 2021 (România - locul 7), adică actuala generaţie Under-19, au fost marcate de Luca Csikos 7 goluri, Petra Anna Simon 7, Julia Farkas 5, Liliana Csernyanszki 4, Anna Szabo 3, Emilia Varga 2, Lena Gem 2, Dorka Papp 1, Lili Szabo 1, Panni Kostyo 1, Bianka Kovalcsik 1.

În finală, Ungaria va înfrunta Danemarca, învingătoare în prima semifinală în faţa Portugaliei, cu scorul de 38-35 (16-19, 31-31), după prelungiri.

România, care a fost a cincea în 2019 şi 2021 la Europeanul Under-19, va juca împotriva Portugaliei în finala mică, duminică, de la ora 17:30, în Piteşti Arena. Portugalia a învins România cu 36-30 în prima fază a grupelor.

• România are două titluri de campioană europeană Under-19, în 1998 şi 2000, ultima clasare pe podium fiind în 2007 (medalii de bronz).