24-29! NICIO sansa cu Norvegia: Romania lui Neagu a luat bataie! Trebuie sa batem Muntenegru la cel putin aceeasi diferenta ca sa mergem la Jocurile Olimpice

Echipa Nationala de Handbal Cristina Neagu Jocurile Olimpice Norvegia Romania Handbal
Data publicarii: Sambata 20 Martie 2021, 22:02
Data actualizarii: Sambata 20 Martie 2021, 22:02

Romania a pierdut cu Norvegia, 24-29, si isi joaca locul la JO contra Muntenegruluiu, duminica, de la ora 17:00. Nationala are nevoie de victorie la cel putin 5 goluri diferenta!

21:27: Final de meci! Norvegia - Romania se termina 29-24!

21:55 Cu 30 de secunde inainte de finalul meciului, Romania e condusa cu 29-23.

21:50 26-22 pentru Norvegia cu 3 minute si jumatate ramase de jucat.

21:46: A doua aruncare de la 7 metri a Romaniei a venit abia in minutul 50!

21:29 17-12 pentru Norvegia, 4-1 e scorul partii secunde a meciului. Nordicele pun distanta.

21:25 14-12 pentru Norvegia, dupa golul 6 al lui Neagu, in minutul 34 al meciului.

21:10 Romania a condus cu 3-1, dar a luat 3 goluri consecutive si a trebuit ea sa egaleze la 4 in minutul 8. Cele doua echipe au mers cap la cap pana la 9-9, insa nordicele s-au distantat la 3 goluri in minutul 24. Nationala a reusit sa reduca la doua goluri distanta. E 11-13 la pauza!

_______________________________________________________________________________________

In aceasta seara, de la ora 20:30, echipa nationala de handbal feminin va infrunta Norvegia, in primul meci de la Turneul Preolimpic.

Partida va fi foarte dificila pentru "tricolore", norvegiencele venind dupa o infrangere cu Muntenegru, care complica foarte tare calculele prin care Romania poate ajunge la Tokio.

Nationala se poate califica la Jocurile Olimpice daca se impun in fata Norvegiei, daca remizeaza cu Norvegia si nu pierde la o diferenta mai mare de 5 goluri cu Muntenegru sau daca bate Muntenegru indiferent de rezultatul cu Norvegia, cu conditia de a avea un golaveraj mai bun decat una dintre adversare.

Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a mai jucat la Turneul Preolimpic si in 2008, 2012 si 2016, insa pana acum nu a reusit sa se califice la Olimpiada de doua ori la rand.

Meciul dintre Romania si Norvegia este programat de la ora 20:30.