Înfrângere drastică suferită de PAOK Salonic în derby-ul cu Olympiakos

PAOK Salonic olympiakos Razvan Lucescu Fotbal extern Razvan Lucescu, antrenor PAOK/sursa foto: Getty
Data publicarii: Duminica 18 Februarie 2024, 23:21
Data actualizarii: Duminica 18 Februarie 2024, 23:21

PAOK Salonic nu a avut nicio șansă în fața marei rivale Olympiakos.

Echipa antrenorului român Răzvan Lucescu, PAOK Salonic, a pierdut duminică seara, pe teren propriu, scor 1-4, în faţa formaţiei Olympiacos Pireu, în etapa a 23-a din campionatul Greciei.

Olympiacos a condus cu 1-0, prin reuşita lui Fran Navarro, din minutul 29, însă gazdele au reuşit să egaleze în minutul 39, când a înscris Kiril Despodov.

Oaspeţii au controlat însă startul reprizei secunde şi au înscris în minutul 54, prin Daniel Podence, iar în finalul meciului au mai trimis de două ori balonul în poartă, prin Ayoub El Kaabi, jucător intrat pe teren în minutul 76. El Kaabi a marcat în minutele 83 şi 90, ducând scorul la 4-1 pentru Olympiacos care este pe locul 4 în campionat, cu 47 de puncte.

În urma rezultatului de duminică seară, PAOK ocupă locul secund în Grecia, cu 51 de puncte, tot atâtea cate are şi Panathinaikos, echipa de pe locul 3. Lider este AEK Atena, cu 52 de puncte.

PAOK a înregistrat cea de-a două înfrângere consecutivă, după ce în urmă cu patru zile a pierdut și meciul cu Panathinaikos din Cupa Greciei, scor 0-1.

Răzvan Lucescu, antrenorul lui PAOK până în 2027

Răzvan Lucescu (54 de ani) a semnat prelungirea contractului cu PAOK Salonic până în 2027.

Salariul anual al lui Răzvan Lucescu a cresut de la 1,8 la peste 2 milioane de euro, aici fiind inclusă și remunerația colaboratorilor. Tehnicianul român are un staff format din 8 persoane, printre care și secundul Nae Constantin.

Sport24 scrie că Ivan Savvidis a decis să păstreze clauzele de reziliere din vechiul contract al lui Răzvan Lucescu. Orice echipă din afara Europei care vrea să îl aducă pe Răzvan Lucescu trebuie să plătească aproximativ 7 milioane de euro către PAOK. Clauza pentru echipele de pe continentul nostru ar fi ceva mai mică, 5 milioane de euro.