Cum au reacționat starurile Shaqiri și Akanji după Elveția - Belarus 3-3

xherdan shaqiri Belarus Elvetia manuel akanji Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 15 Octombrie 2023, 21:53
Data actualizarii: Duminica 15 Octombrie 2023, 21:51

Xherdan Shaqiri și Manuel Akanji, două dintre starurile naționalei Elveției, au ieșit în față după remiza surprinzătoare de la St. Gallen cu Belarus, scor 3-3, în grupa României din preliminariile EURO 2024.

Shaqiri a deschis scorul în minutul 28 și a stabilit scorul pauzei. Belarus a oferit o replică care a surprins complet publicul din St. Gallen. Oaspeții au marcat de trei ori în 23 de minute: Ebong (61), Polyakov (69) și Antilevski (84), ducând scorul la 3-1. Elveția a revenit pe final și a egalat grație golurile înscrise de Akanji (89) și Amdouni (90).

Xherdan Shaqiri (32 de ani), fostul jucător de la Inter, Bayern sau Liverpool, acum la Chicago Fire, trage un semnal de alarmă atât în privința ofensivei, cât și a ofensivei și subliniază că Elveția nu este calificată.

"Avem un gust amar, însă așa este fotbalul uneori. În ciuda numeroaselor ocazii avute, nu marcăm, iar ei o fac. E greu de spus ce s-a întâmplat aici. Nu ne-a fost simplu să jucăm împotriva unei echipe defensive.

Cu siguranță trebuie să ne îmbunătățim, mai ales în apărare. Încă nu ne-am calificat. Dacă vrem să ajungem la turnee finale în viitor nu vor fi suficiente astfel de prestații", a spus Shaqiri, citat de Blick.

Manuel Akanji, fundașul de la Manchester City, s-a plâns și el de problemele din defensivă ale Elveției.

"Primim mult prea multe goluri în ultima vreme. Nu reușim să menținem poarta intactă așa cum o făceam înainte. Trebuie să rezolvăm aceste probleme până la următoarea acțiune. Dacă nu, situația va fi complicată până spre final", a declarat Akanji.