EXCLUSIV | "Din punct de vedere sportiv, am fost peste ei!" Cum comenteaza antrenorul celor de la Viitorul Pandurii acuzatiile Universitatii Cluj

Data publicarii: Joi 04 Martie 2021, 12:52
Data actualizarii: Joi 04 Martie 2021, 13:11

Viitorul Tg-Jiu a eliminat pe U Cluj din Cupa Romaniei, miercuri, dupa ce a invins-o cu 3-1.

Condusa la pauza de clujeni, echipa antrenata de Flavius Stoican a avut o rabufnire de orgoliu si a intors rezultatul in partea a doua. Insa, problemele de arbitraj nu au lipsit din acest meci, cluejnii reclamand un penalty in repriza a doua la scorul de 1-1.

"E o situatia destul de delicata la ei, faptul ca ei plecau favoriti. Isi doreau foarte mult sa se califice, insa m-a facut pe mine sa le dau o ambitie in plus jucatorilor. In privinta arbitrajului eu sunt de parere ca penalty-ul nostru a fost foarte clar, iar cel reclamat de ei, e interpretabil, se da sau nu se da, sunt situatii si situatii.

• Flavius Stoican le raspunde celor de la U Cluj dupa scandalul provocat de meciul din Cupa! Din punct de vedere sportiv am fost peste ei

Din punct de vedere sportiv, insa, cred ca suntem echipa care pasat, care si-a creeat ocazii si a meritat sa castige. Ei se apara bine, sunt o echipa buna, insa am fost mai buni si am meritat calificarea", a spus Flavius Stoica la Ora exacta in sport, pe Pro X.

Fostul fundas a vorbit si despre lupta la promovare din Liga a 2-a si se declara incantat de concurenta teribila pentru primele 6 locuri.

"Cu atat e mai frumos, fiindca orice meci il joci pe muchie de cutit. E importanta presiunea rezultatelor, insa nu trebuie sa o dam in teama, in frica, sa nu intram cu zambetul pe buze pe teren. Cu o victorie sau doua victorii esti sus. Noi avem o echipa care intr-adevar are potential, cu jucatori tineri, romani, iar gandul meu e ca ei sa creasca de la meci la meci", a concluzionat Flavius Stoican.