Dănuț Lupu știe care e cea mai mare dorință a lui Gică Hagi

Gica Hagi Conference League Danut Lupu Farul Constanta Conference League Gică Hagi
Data publicarii: Vineri 25 August 2023, 12:36
Data actualizarii: Vineri 25 August 2023, 12:35

Farul Constanța - HJK Helsinki s-a încheiat 2-1. Meciul a fost LIVE pe Pro Arena & VOYO, dar și LIVE TEXT pe www.sport.ro și Facebook Sport.ro.

Cele două cluburi s-au înfruntat în prima manșă a play-off-ului Conference League. Partida s-a desfășurat la Ovidiu, pe arena campioanei, și s-a jucat cu casa închisă! Stadionul a fost arhiplin.

Dănuț Lupu, fost internațional român, a vorbit despre Gheorghe Hagi, antrenorul Farului, și a evidențiat faptul că cea mai mare dorință a „Regelui” e să ajungă în grupele Conference League alături de echipa din Constanța.

De asemenea, Lupu a mai punctat faptul că tehnicianul campioanei nu pune în acest sezon un preț mare pe campionat și că Hagi își petrece extrem de mult din timp la stadion.

„Dorința lui cea mai mare e să ajungă în grupele Conference League. Nu prea pune mare bază pe campionat. Din câte știu, stă câte 4-5 ore la stadion dimineața, câte 4-5 ore seara. E ambiția lui, își dorește foarte mult să se califice”, a spus Dănuț Lupu, potrivit Fanatik.

VIDEO Interviu Gică Hagi, după Farul - HJK Helsinki 2-1 (24/08/2023)

Farul Constanța - HJK 2-1 (Pro Arena & VOYO)

• Returul dintre HJK și Farul Constanța este programat pe 31 august, de la ora 21:00, la Helsinki

Toivio a deschis scorul în minutul 50 al partidei, însă Farul a revenit repede în joc, primind de la spate și energia suporterilor. Constantin Budescu a oferit o pasă sclipitoare în minutul 58, iar Rivaldinho a restabilit egalitatea.

Pe final, decarul a mai oferit un assist, în minutul 82. De data asta, Mihai Popescu a marcat și a adus, în fapt, victoria Farului, după ce tabela a rămas nemodificată până la finalul celor 90 de minute.