Record negativ pentru Qatar! Țara gazdă este prima națională care a părăsit competiția fără niciun punct

qatar 2022 Campionatul Mondial Nationala Qatarului CM 2022
Vali Andronescu
Data publicarii: Marti 29 Noiembrie 2022, 20:10
Data actualizarii: Marti 29 Noiembrie 2022, 20:06

Campionatul Mondial s-a organizat anul acesta în Qatar.

Turneul final a debutat pe 20 noiembrie cu partida dintre țara gazdă și Ecuador, terminată 0-2. Pentru qatarezi, a urmat înfrângerea cu Senegal (1-3) și cea cu Țările de Jos (0-2).

În acest sens, asiaticii au devenit prima națională care a organizat un Campionat Mondial și a părăsit competiția fără niciun punct!

În grupa A, din care au făcut parte qatarezii, Țările de Jos și Senegalul s-au calificat în optimile de finală ale competiției, în urma victoriilor de marți seară.

Neerlandezii au învins Qatarul cu 2-0, grație reușitelor lui Cody Gakpo din minutul 26 și Frenkie de Jong din minutul 49. Naționala lui Louis van Gaal a avut și un gol anulat al lui Berghuis, care în minutele de prelungiri a mai avut o ocazie monumentală, trimițând mingea direct în bara transversală.

Senegalezii au fost la un pas să fie eliminați marți seară. Reprezentativa lui Song a deschis scorul cu Ecuador, în minutul 44, grație penalty-ului transformat de Ismaila Sarr. Caicedo a restabilit egalitatea, iar la 1-1, Senegalul ar fi rămas acasă. Însă, Koulibaly și-a readus naționala în avantaj și, implicit, calificarea în optimi.

Lotul Qatarului la CM 2022

• Selecționer - Felix Sánchez

Portari - Saad Al Sheeb (Al-Sadd), Meshaal Barsham (Al-Sadd), Yousef Hassan (Al-Gharafa)

Fundași - Abdelkarim Hassan (Al-Sadd), Boualem Khoukhi (Al-Sadd), Ro-Ro (Al-Saad), Ismaeel Mohammad (Al-Duhail), Bassam Al-Rawi (Al-Duhail), Tarek Salman (Al-Sadd), Musab Kheder (Al-Sadd), Homam Ahmed (Al-Gharafa), Jassem Gaber (Al-Arabi)

Mijlocași - Karim Boudiaf (Al-Duhail), Abdulaziz Hatem (Al-Rayyan), Ali Assadalla (Al-Sadd), Assim Madibo (A-Duhail), Salem Al-Hajri (Al-Sadd), Mohammed Waad (Al-Sadd), Mostafa Tarek (Al-Sadd)

Atacanți - Hassan Al-Haydos (Al-Sadd), Akram Afif (Al-Sadd), Almoez Ali (Al-Duhail), Mohammed Muntari (Al-Duhail), Ahmed Alaaeldin (Al-Gharafa), Khalid Muneer (Al-Wakrah), Naif Al-Hadhrami (Al-Rayyan)