VIDEO Ce Panama! Hat-trick în 9 minute și Qatar e eliminată de la CONCACAF Gold Cup + ce caută asiaticii la turneul din America de Nord și Centrală

Ismael Diaz CONCACAF Gold Cup Nationala Panama Nationala Qatarului nationala SUA Fotbal extern
Data publicarii: Luni 10 Iulie 2023, 13:03
Data actualizarii: Luni 10 Iulie 2023, 13:06

Gold Cup 2023 a ajuns în faza semifinalelor. Pentru titlul de campioană continentală se luptă Panama, SUA, Mexic și Jamaica.

Statele Unite şi Jamaica şi-au validat biletele pentru semifinalele competiţiei Gold Cup, turneu rezervat celor mai bune selecţionate de fotbal din zona CONCACAF (America de Nord, Centrală şi Caraibe), după ce au eliminat echipele Canadei cu 3-2 după loviturile de la 11 m (2-2) şi, respectiv, Guatemalei cu 1-0, duminică la Cincinnati (Ohio), informează AFP.

În sferturi, SUA a eliminat Canada la loviturile de departajare

Rezerva americană Brandon Vazquez a deschis scorul în minutul 88 al meciului într-o partidă până atunci ternă între cei doi vecini nord-americani.

Canadienii au egalat în prelungirile jocului când, după o consultare VAR, arbitrul a decis un penalty transformat de Steven Vitoria.

Canada, care nu a mai câştigat contra Statelor Unite pe teritoriul său din 1957, a trecut apoi în avantaj în prima repriză de prelungire, graţie lui Jacob Shaffelburg.

Matt Turner, portarul lui Arsenal, ”American Hero”

Dar jucătorii selecţionerului interimar american B.J. Callaghan au dus meciul la loviturile de la 11 metri după un autogol al canadianului Scott Kennedy cu şase minute înainte de finalul celei de-a doua reprize de prelungiri.

La penalty-uri, portarul american al lui Arsenal Londra, Matt Turner, s-a arătat decisiv apărând două lovituri ale canadienilor.

Programul semifinalelor de la Gold Cup 2023

La rândul lor, "Reggae Boyz", care nu au câştigat niciodată Gold Cup, s-au impus în faţa Guatemalei prin golul înscris de Amari'i Bell (minutul 51).

În semifinale, programate miercuri la Las Vegas, Mexic, cea mai titrată echipă a competiţiei cu 11 victorii, va întâlni Jamaica, în timp ce Statele Unite, deţinătoarea titlului, va înfrunta Panama.

Ismael Diaz, hat-trick de senzație în Panama - Qatar 4-0

Sâmbătă, la Arlington (Texas), în sferturile de finală, Mexic a învins cu 2-0 Costa Rica, în timp ce Panama a învins cu 4-0 Qatar, naţională ce participă pe baza unei invitaţii, informează Agerpres.

Panamezul Ismael Diaz a înscris, în minutele 56, 63 și 65, cel mai rapid hat-trick (VIDEO AICI) din istoria competiției CONCACAF Gold Cup, la care participă naționalele din America de Nord și Centrală și Caraibe.