VIDEO Imagini de colecție! Cum a reacționat Messi, când a văzut cum s-a bucurat familia sa în tribune

Leo Messi Argentina argentina - australia CM 2022
Data publicarii: Duminica 04 Decembrie 2022, 11:48
Data actualizarii: Duminica 04 Decembrie 2022, 11:49

Argentina a câștigat cu 2-1 meciul din optimi cu Australia și s-a calificat în sferturile de infală ae Cupei Mondiale din Qatar.

Leo Messi (35 de ani) a marcat primul gol al partidei și a fost desemnat ”omul meciului” după meciul cu Australia

După partidă, un reporter i-a arătat starului sud-american bucuria familiei sale din tribune, după golul său.

Vizibil emoționat, Messi a reacționat imediat: „Familia mea este mereu în inima mea. Pentru copiii mei, au crescut și acum înțeleg totul. Suferă, se bucură la goluri.

Sunt foarte fericit să împărtășesc aceste momente cu ei. Este prima mea Cupă Mondială cu copiii mei alături. Tiago, care este cel mai mare, nu știa până acum câteva zile ce înseamnă o Cupă Mondială”.

Argentina - Australia 2-1. ”Pumele”, calificare în sferturile Cupei Mondiale

„Pumele” au început meciul în forță. Argentina a deschis scorul prin Lionel Messi (35'), care s-a aflat la prima reușită din fazele eliminatorii ale tuturor Campionatelor Mondiale la care a participat.

Julian Alvarez a majorat diferența în minutul 57, iar Enzo Fernandez a deviat în proprie poartă în minutul 77.

Pe final, Lautaro Martinez a primit o pasă excepțională de la Messi, rămânând singur cu portarul (90+4'), dar șutul a fost complet dezamăgitor, mult peste poartă.

„Cangurii” au avut și ei șansa de a restabili egalitatea chiar în ultimul minut de prelungire, 90+7, dar execuția lui Garang Kuol a fost apărată de Emiliano Martinez care a devenit erou pentru argentinieni.