VIDEO Messi i-a scos din sărite pe olandezi! Gestul său l-a enervat pe Van Gaal. Edgar Davids a intervenit

Leo Messi Argentina Edgar Davids Louis Van Gaal olanda - argentina CM 2022
Data publicarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 07:44
Data actualizarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 17:24

Argentina a învins Olanda cu emoții, la loviturile de departajare, și s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial, unde va întâlni Croația.

UPDATE: Conform Corriere dello Sport, Messi a fost deranjat de declarațiile lui Louis van Gaal la conferința de presă premergătoare meciului: ”În 2014, Messi nici n-a atins mingea, el nu poate fi considerat un lider”.

Leo Messi s-a îndreptat către banca tehnică a olandezilor după meci pentru a-i transmite un mesaj selecționerului advers: ”Acum nu mai vorbești?”.

Nervii au fost întinși la maximum în partida dintre Olanda și Argentina. Au existat în mai multe rânduri îmbrânceli între fotbaliștii celor două formații și Matheu Lahoz a fost nevoit să ”calmeze spiritele”.

Leo Messi, conflict cu Louis van Gaal

Leo Messi (35 de ani) a fost greu de calmat și la finalul partidei. Starul argentinian a avut ceva de împărțit cu Louis van Gaal, selecționerul Olandei, vizibil deranjat de un gest făcut de sud-american. Printre cei care au intervenit a fost și Edgar Davids (49 de ani), care este secund la naționala olandeză.

Totul a pornit de la un gest făcut de Messi din mână. Van Gaal a fost surprins de camerele TV vizibil deranjat, moment în care oamenii din staff-urile celor două echipe au intervenit pentru a-i despărți pe cei doi.

După acest meci, Messi a ajuns la patru goluri și două assist-uri la Campionatul Mondial din Qatar. În topul golgheterilor, sud-americanul ocupă locul doi, la un gol distanță de liderul Kylian Mbappe.

Olanda - Argentina 2-2 (3-4 d.p.). Sud-americanii au ”tremurat” pentru calificare

Argentina a reușit să deschidă scorul în prima repriză prin Molina, din pasa lui Leo Messi. Același Messi a reușit să și înscrie din penalty, în partea secundă, iar calificarea părea ”tranșată” în favoarea sud-americanilor.

A ieșit la rampă Weghorst, care a înscris în minutul 83 cu o lovitură de cap și a dat lovitura în minutul 90+11. Meciul a fost decis la loviturile de departajare, unde Argentina a obținut calificare.

Sâmbătă se va decide al doilea meci din semifinalele Cupei Mondiale. Portugalia va evolua în compania Marocului, în timp ce Franța își va măsura forțele cu Anglia.