VIDEO Ce bijuterie! 'Perla' Barcelonei descoperită de Xavi Hernandez a reușit un golazo

Marc Guiu Barcelona B Xavi Hernandez Campionate externe
Data publicarii: Luni 19 Februarie 2024, 10:19
Data actualizarii: Luni 19 Februarie 2024, 10:24

Marc Guiu (18 ani) este unul dintre jucătorii-revelație din acest sezon de la FC Barcelona.

Tânărul fotbalist a fost promovat de Xavi Hernandez la prima echipă pentru câteva meciuri, însă evoluează în prezent la Barcelona B. Marc Guiu a impresionat la primele sale apariții în tricoul echipei, asta și după ce a reușit să marcheze la debut, în duelul cu Athletic Bilbao din tur, golul victoriei.

Gol spectaculos reușit de Marc Guiu cu Barca B

Atacantul a jucat duminică seară pentru Barcelona B cu Rayo Majadahonda, scor 3-1. Marc Guiu a fost trimis în teren în minutul 59 și a reușit un gol spectaculos în minutul 86 al partidei, reușita de 3-1 a meciului.

Guiu a primit o centrare la prima bară și s-a înălțat, cu spatele la poartă, trimițând cu călcâiul balonul în plasă.

Marc Guiu a fost crescut în ”La Masia”. Tânărul jucător a împlinit 18 ani pe 4 ianuarie și are contract cu Barca până în iunie 2025, însă catalanii s-ar pregăti să îi ofere o înțelegere mai mare, prin care să îi seteze și o clauză de reziliere mai mare.