VIDEO FC Barcelona a dat lovitura în minutele de prelungire. Dublă pentru Robert Lewandowski

fc barcelona la liga Robert Lewandowski Spania Robert Lewandowski
Data publicarii: Sambata 17 Februarie 2024, 21:44
Data actualizarii: Sambata 17 Februarie 2024, 22:01

FC Barcelona a învins sâmbătă, în deplasare, scor 2-1, pe Celta Vigo, în etapa a 25-a din La Liga.

Catalanii au marcat în finalul primei reprize, minutul 45, când Lamine Yamal i-a centrat lui Robert Lewandowski, iar atacantul polonez a deschis scorul.

Gazdele au egalat după pauză, în minutul 47, prin Iago Aspas. În cele din urmă, același Lamine Yamal a obţinut o lovitură de la 11 metri, în minutul 90+3, iar Robert Lewandowski a transformat în minutul 90+8 aducând Barcelonei o victorie muncită după o repriză secundă prelungită cu 12 minute.

În urma acestei victorii, FC Barcelona se află pe locul trei, la șapte puncte în spatele liderului Real Madrid, care are un meci mai puțin disputat.

Robert Lewandowski: „Vom câștiga ceva în final!”

Prezent la un eveniment caritabil, în cadrul căruia s-au donat 89.990 de euro către fundația care asigură îngrijiri copiilor cu spectru autist, Robert Lewandowski a vorbit și despre ce se întâmplă cu FC Barcelona.

"E fotbal și lucrăm împreună pentru a juca mai bine. Asta ne dorim. Sper ca acum să fie momentul perfect pentru a câștiga și pentru a juca mai bine. Este momentul perfect să facem asta și pas cu pas să mergem în sus. Este dificil să explicăm de ce ne aflăm aici.

Putem fi mai buni însă avem jucători tineri și trebuie să o luăm pas cu pas. Întâi trebuie să ne uităm la noi înșine. Dacă jucăm așa cum am putea să o facem, nu va fi ușor însă mai bine pentru noi. Înainte să analizăm împotriva cui jucăm trebuie să ne facem o analiză proprie.

Le cer fanilor să fie liniștiți, jucăm împreună și sper ca la finalul sezonului să putem să ne bucurăm de ceea ce am realizat. Sunt sigur că vom câștiga multe meciuri și de asemenea și în Champions League. În final vom câștiga ceva", a declarat Robert Lewandowski conform Mundo Deportivo.