Phil Foden l-a egalat pe Cristiano Ronaldo! Performanța reușită de britanic, după hat-trick-ul din meciul cu Aston Villa

Phil Foden Cristiano Ronaldo Premier League Anglia
Data publicarii: Joi 04 Aprilie 2024, 16:38
Data actualizarii: Joi 04 Aprilie 2024, 16:42

Manchester City a obținut o victorie importantă, în încercarea cuceririi unui nou titlu de campioană în Premier League.

Formația antrenată de Pep Guardiola s-a impus cu scorul de 4-1 în fața celor de la Aston Villa și este la egalitate cu Liverpool, care are un meci mai puțin disputat, 67 de puncte. Lider este Arsenal, cu 68 de puncte.

Phil Foden l-a egalat pe Cristiano Ronaldo

Rodri a deschis scorul în minutul 11 pentru gazde, iar oaspeţii au reuşit să egaleze nouă minute mai târziu, când a înscris Jhon Duran.

Scorul final a fost stabilit în urma celor trei goluri marcate de Phil Foden. Astfel, jucătorul de 23 de ani i-a egalat pe Cristiano Ronaldo, Frank Lampard și Didier Drogba, la hat-trick-uri reușite până la această vârstă, în Premier League.

Ofertă spectaculoasă pentru Phil Foden

Phil Foden (23 de ani) a jucat în 44 de meciuri în acest sezon, marcând de 21 ori și oferind 10 assisturi.

"Phil Foden ne-a ajutat foarte mult, este un fotbalist foarte talentat, este mult mai matur, acoperă multe zone în teren. Are o mentalitate bună, este cel mai bun jucător din Premier League în acest moment. Iubește să joace fotbal și să se antreneze", a declarat Pep Guardiola, după derby-ul din Manchester, în care britanicul a marcat de două ori.

În aceste condiții, Manchester City se pregătește pentru negocierile prelungirii contractului care îi expiră în vara lui 2027.

"Cetățenii" sunt dispuși să-i facă o ofertă atât de atractivă, încât să devină cel mai bine plătit jucător al echipei. În prezent, Phil Foden câștigă aproximativ 200.000 de lire sterline pe săptămână.