Pep Guardiola, verdict despre noua vedetă a lui Manchester City: "E incredibil!"

Pep Guardiola jeremy doku Manchester City Anglia Pep Guardiola, antrenorul lui Manchester City / Foto: Imago Images
Data publicarii: Duminica 05 Noiembrie 2023, 18:16
Data actualizarii: Duminica 05 Noiembrie 2023, 18:15

Manchester City se află în vârful clasamentului din Premier League.

După 11 meciuri desfășurate în eșalonul de top al Angliei, „cetățenii” se situează pe prima poziție cu 27 de puncte. În consecință, echipa pregătită de Pep Guardiola a înregistrat nouă victorii și doar două eșecuri până în acest moment.

La finalul lui august, Manchester City l-a achiziționat pe Jeremy Doku de la Stade Rennais pentru 60 de milioane de euro, moment în care Transfermarkt îl evalua la 28 de milioane de euro. Acum, fotbalistul e cotat de site-urile de specialitate la 60 de milioane!

• Pep Guardiola a vorbit despre winger-ul belgian și a subliniat că e un jucător incredibil și că e pe drumul cel bun

„Doku e incredibil, creează lucruri pentru fanii noștri. Când ia mingea și vrea să facă ceva, toți sunt entuziasmați, chiar și eu! Oh, ceva trebuie să se întâmple! Și se va întâmpla. Cred că e fericit, foarte fericit la City”, a spus Pep Guardiola, citat de jurnalistul sportiv Fabrizio Romano.

Produs de Olympic Deurne, Tubantia Borgerhout, Beerschot AC și RSC Anderlecht, Jeremy Doku a fost legitimat de-a lungul carierei sale fotbalistice la echipe precum Anderlecht, Stade Rennais și Manchester City.

Manchester City i-a umplut poarta lui Ionuț Radu! Scor de tenis în Premier League

Titular pentru a treia oară la Bournemouth după ce căpitanul Neto s-a accidentat, Ionuț Radu a avut un meci foarte dificil contra campioanei din Anglia. Portarul român a avut douar două intervenții și a încasat șase goluri.

Manchester City a deschis scorul după jumătate de oră, când Jeremy Doku a realizat un un-doi cu Rodri și l-a învins pe Radu cu un șut bine plasat. Același Doku a pasat decisiv la golul lui Bernardo Silva, două minute mai târziu, iar belgianul a contribuit decisiv și la golul 3, din minutul 38, când șutul său a fost deviat în poartă de Akanji.

În actul secund, Manchester City a făcut 4-0 după golul lui Phil Foden, din minutul 64. Bournemouth a redus din handicap 10 minute mai târziu grație lui Luis Sinisterra, iar City a mai înscris de două ori pe final prin Bernardo Silva și Nathan Ake.

Erling Haaland a fost titular la Manchester City și a fost înlocuit la pauză cu Phil Foden. Omul meciului a fost Jeremy Doku, care a marcat un gol și a oferit patru pase decisive.