Lista scurtă a lui Tottenham: antrenorii care îl pot înlocui pe Antonio Conte

Tottenham Antonio Conte Mauricio Pochettino Anglia
Data publicarii: Marti 21 Martie 2023, 09:25
Data actualizarii: Marti 21 Martie 2023, 09:25

Antonio Conte (53 de ani) este ca și plecat de la Tottenham, după ce a tunat la ultima conferință de presă.

Italianul a avut o ieșire nervoasă la finalul meciului cu Southampton, când Tottenham a condus cu 3-1 până în minutul 74, dar s-au văzut egalați în ultimele 20 de minute. Tehnicianul și-a acuzat jucătorii pentru lipsa de concentrare și le-a reproșat că nu dețin o atitudine de învingători.

Lista cu posibilii înlocuitori ai lui Conte la Tottenham

Se pare că șefii lui Tottenham nu au rămas indiferenți și pregătesc despărțirea de Conte, urmând ca echipa să fie pregătită, până la finalul acestui sezon, de secundul Ryan Mason.

Spurs are și o listă cu antrenorii care ar putea prelua echipa, cel mai probabil din sezonul următor. Primul este Mauricio Pochettino, antrenorul care a scris istorie pe banca grupării londoneze, și cu care Tottenham a reușit să ajungă în finala Ligii Campionilor din 2019, scrie jurnalistul Nicolo Schira.

Lista este completată de fostul selecționer al Spaniei și antrenor al Barcelonei, Luis Enrique, și de Roberto De Zerbi, fostul jucător de la CFR Cluj, fost antrenor la Sassuolo și, în prezent, la Brighton, cu care a reușit să impresioneze, astfel că rezultatele sale îi pot aduce o nouă provocare în carieră.

Antonio Conte a semnat cu Tottenham în noiembrie 2021. În 78 de meciuri cu el pe banca tehnică Spurs a înregistrat 41 de victorii, 12 rezultate de egalitate și 23 de înfrângeri.