VIDEO După ce a luat câte 4 goluri de la Liverpool și Wolverhampton, Chelsea s-a răzbunat pe Crystal Palace! A fost nebunie în prelungiri

Chelsea Conor Gallagher Crystal Palace Enzo Fernandez Mauricio Pochettino Anglia
Data publicarii: Marti 13 Februarie 2024, 08:37
Data actualizarii: Marti 13 Februarie 2024, 08:44

Echipa lui Mauricio Pochettino se află acum pe locul 10 în Premier League.

Chelsea a învins-o luni seara, în deplasare, scor 3-1, pe Crystal Palace, în cadrul etapei a 24-a din Premier League.

Conor Gallagher a înscris o dublă pentru învingători, iar Chelsea a marcat golurile desprinderii în prelungiri.

Chelsea a revenit de la 0-1

Jefferson Lerma a înscris pentru gazde în minutul 30 (primul său gol pentru Crystal Palace, și golul cu numărul 1000 pentru club în Premier League), iar elevii lui Mauricio Pochettino au reuşit să egaleze imediat după startul reprizei secunde, prin Conor Gallagher.

Acelaşi Gallagher a înscris golul de 2-1, cu un şut frumos, din pasa lui Cole Palmer, în minutul 90+1.

Echipa lui Roy Hodgson a căzut şi Enzo Fernandez a făcut 3-1 din pasa aceluiaşi Cole Palmer, trei minute mai târziu.

Acesta a fost şi scorul final al partidei de pe Selhurst Park, prima victorie după două înfrângeri consecutive pentru Chelsea, care este pe locul 10, cu 34 de puncte. Crystal Palace se află pe locul 15, cu 24 de puncte.

Chelsea, praf în Premier League, merge brici în cupe

În precedentele două runde din Premier League, Chelsea a încasat câte patru goluri, 1-4 în deplasare cu Liverpool și 2-4 acasă cu Wolverhampton.

În cupe, în schimb, londonezii se descurcă perfect: s-au calificat în finala Cupei Ligii și au eliminat-o pe Aston Villa în turul 4 al FA Cup, după rejucare.