VIDEO Dezastru pentru Chelsea înaintea duelului cu Real Madrid! Eriksen, a treia reușită în ultimele patru meciuri jucate

Chelsea brentford Christian Eriksen Premier League Anglia
Data publicarii: Sambata 02 Aprilie 2022, 19:10
Data actualizarii: Sambata 02 Aprilie 2022, 19:26

Chelsea a pierdut fără drept de apel în etapa 31 din Premier League, împotriva celor de la Brentford.

Cu doar câteva zile înaintea duelului din sferturile de finală ale Ligii Campionilor, cu Real Madrid, formația lui Thomas Tuchel a suferit o înfrângere dură, 1-4, pe teren propriu.

Scorul a fost deschis de Rudiger în minutul 48, iar din minutul 50 a început dominația oaspeților care au marcat prin Janelt dublă, Eriksen și Wissa.

După acest rezultat, Chelsea a rămas pe poziția a treia, cu 59 de puncte, în timp ce Brentford s-a depărtat de zona retrogradării, urcând pe locul 14, cu 33 de puncte.

Eriksen, revenire de senzație după tragedia de la EURO 2020

În ultimele patru partide, cu Brentford și Danemarca, Christian Eriksen a marcat de trei ori și a oferit o pasă decisivă.

Pe 12 iunie 2021, fotbalistul în vârstă de 30 ani s-a prăbuşit pe gazonul stadionului Parken, fiind victima unui stop cardiac. El a fost resuscitat la faţa locului, sub ochii spectatorilor îngroziţi, înainte de a fi transportat la spital.

El trăieşte de atunci cu un defibrilator intern, fiind nevoit din această cauză să-şi rezilieze contactul cu fosta sa echipă, Inter Milano, în condiţiile în care în Seria A jucătorii nu pot evolua cu un astfel de dispozitiv medical.