VIDEO Chelsea, învinsă pe teren propriu de ultima clasată! Căpitanul londonezilor, scos pe targă după o intrare horror! Care e starea sa

Chelsea cesar azpilicueta Southampton Anglia
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Sambata 18 Februarie 2023, 21:52
Data actualizarii: Sambata 18 Februarie 2023, 21:55

Chelsea și Southampton s-au duelat în etapa cu numărul 24 din Premier League, scor 0-1.

Londonezii au bifat a doua înfrângere consecutivă și au cinci meciuri consecutive fără victorie. Chelsea a pierdut cu ultima clasată Southampton în ultima etapă, iar situația echipei lui Graham Potter devine din ce în ce mai îngrijorătoare.

Singurul gol al meciului a fost marcat de Ward-Prowse, în primul minut de prelungiri ale primei reprize.

În urma înfrângerii, Chelsea se află pe locul 10 în clasament, având 31 de puncte obținute în 23 de meciuri jucate. Southampton e pe ultimul loc în clasament, cu 18 puncte.

Intrare horror la Cesar Azpilicueta

Meciul se putea încheia cu o tragedie, după o intrare horror a lui Sekou Mara, care a încercat o execuție din „foarfecă” și l-a lovit cu gheata în gât pe Cesar Azpilicueta. Căpitanul iberic a fost doborât instant la pământ, iar coechipierii săi au cerut disperați intervenția medicilor.

Fundașul a părăsit terenul pe targă, purtând o mască de oxigen, iar Graham Potter, antrenorul lui Chelsea, a oferit detalii legate de starea căpitanului.

„Este la spital. E conștient și vorbește cu soția lui. Să sperăm că starea lui e cea mai bună și e monitorizat. Trebuie să își ia toate măsurile de precauție”, a declarat Potter conform Mirror