Egal EROIC dupa un arbitraj SCANDALOS! Razvan Marin si Puscas au fost eliminati, Romania a obtinut un egal in Tara Galilor si ramane pe primul loc in grupa! VIDEO

Data publicarii: Marti 14 Noiembrie 2017, 18:47
Data actualizarii: Marti 14 Noiembrie 2017, 22:07

Romania continua sa viseze la Campionatul European!

LIVE TEXT:

FINAL DE MECI! Romania U21 a gestionat extraordinar de bine cele 10 minute in care a avut 2 oameni in minus, galezii nereusind sa isi creeze nici macar o oportunitate periculoasa! In urma acestui rezultat, Romania ajunge la 12 puncte in grupa. Portugalia, cea care a reusit sa castige cu 2-1 cu Elvetia, are 5 puncte sub Romania insa 2 meciuri mai putin disputate.

Min 82. Cartonas rosu si pentru Puscas! Atacantul nationalei a fost tinut de tricou de un adversar si a reactionat incercand sa-l loveasca cu cotul pe Evans. Galezul a primit doar galben.

Min 78. Ocazie mare si pentru galezi, A Radu respinge un sut in diagonala

Min 76. Man scapa in flancul stang, sut la coltul scurt, portarul galez respinge!

Min 72. Razvan Marin primeste al 2-lea cartonas galben (primul a fost in minutul 55) dupa ce a cerut penalty insa arbitrul a considerat ca a simulat

Min 62. Coman si Puscas reusesc o faza excepetionala, cel de-al doilea este blocat in ultima clipa

Min 54. Sansa uluitoare pentru galezi - o centrare din flancul stang al atacului gazdelor, mingea ajunge in fata portii insa Harris a trimis pe langa poarta!

Min 48. Galben si pentru Nedelcu dupa o intrare tare la un adversar.

Este pauza, scor 0-0! Nationala Romaniei a fost clar superioara in prima repriza, avand posesia in majoritatea timpului si cele mai importante ocazii. In schimb, galezii au incercat cateva contraatacuri fara a pune in pericol poarta lui Radu. Florinel Coman a fost in 2 randuri la un pas de deschiderea scorului.

Min 41. Inca o ocazie mare pentru Romania! Nedelcu suteaza de la aproape 35 de metri aproape de pe loc, mingea s-a dus sub bara dar a fost respinsa cu dificultate de portarul galez.

Min 37. O noua ocazie uriasa pentru Romania! Florin Coman scapa singur cu portarul, central, "inteapa" mingea dar aceasta trece putin pe langa poarta!

Min 33. Ocazie buna si pentru gazde, I Radu a iesit foarte bine din poarta si a prins

Min 31. Ocazie uriasa pentru Romania! Puscas pacaleste un fundas, ii paseaza lui Coman care suteaza cu stangul, putin pe langa vinclu!

Min 22. Cadere a lui Florinel Coman la limita careului, arbitrul nu acorda nici lovitura libera, nici penalty!

In acelasi timp se joace si Portugalia U21 - Elvetia U21. Scorul la pauza este 2-1 pentru portughezi.

Min 10. A. Radu primeste si el cartonas galben pentru o tinere

Min 7. Razvan Marin suteaza de la marginea careului dintr-o pozitie foarte buna, un fundas reuseste sa respinga.

Min 4. Galben pentru Pascanu pentru un fault la marginea careului

Iata echipa de start:

1. I. Radu (Cpt) - 6. Cr. Manea, 5. Nedelcearu, 4. Al. Pascanu, 5. A. Radu - 18. R. Marin, 16. Dr. Nedelcu - 8. D. Man, 22. Cicaldau, 7. Fl. Coman - 9. G. Puscas

Tricolorii de la U21 se pot distanta in fruntea grupei cu o victorie in partida de la Bangor! Romania e acum prima in grupa, cu 11 puncte din 5 partide, doua peste Bosnia, 4 peste Elvetia si 7 deasupra Portugaliei. Ultimii au insa doar 3 meciuri in grupa.

Lotul Romaniei:

Portari: Ionuț Radu (Avellino), Relu Stoian (Juventus București), Cătălin Cabuz (AFC Hermannstadt);
Fundași: Cristian Manea (CFR Cluj), Ionuț Nedelcearu (FC Dinamo), Alexandru Pașcanu (Leicester City), Virgil Ghiță (FC Viitorul), Andrei Radu (Aris Limassol), Vlad Olteanu (FC Voluntari);
Mijlocași: Dragoș Nedelcu (FCSB), Dennis Man (FCSB), Marco Dulca (Swansea), Mihai Dobre (FC Bury), Ianis Hagi (ACF Fiorentina), Alexandru Cicâldău (FC Viitorul), Andrei Ciobanu (FC Viitorul), Silviu Balaure (AFC Astra), Doru Dumitrescu (FC Viitorul), Răzvan Marin (Standard Liege);
Atacanți: George Pușcaș (Benevento Calcio), Adrian Petre (Esjberg), Florinel Coman (FCSB).

S-AU JUCAT
Bosnia-Herțegovina - Liechtenstein 6-0 (28.03.2017); Liechtenstein - ROMÂNIA 0-2, Elveția - Bosnia-Herțegovina 1-0 (13.06.2017); Bosnia-Herțegovina - ROMÂNIA 1-3, Elveția - Țara Galilor 0-3 (01.09.2017); ROMÂNIA - Elveția 1-1, Portugalia - Țara Galilor 2-0 (05.09.2017), Elveția – ROMÂNIA 0-2 (06.10.2017), Bosnia-Herțegovina – Portugalia 3-1 (10.10.2017), Liechtenstein – Elveția 0-2 (10.11.2017), ROMÂNIA - Portugalia 1-1 (10.11.2017), Țara Galilor - Bosnia-Herțegovina 0-4 (10.11.2017).