Pustii lui Sandoi raman lideri: Romania 3-0 Moldova

Moldova U21 Nationala
Data publicarii: Marti 08 Septembrie 2009, 22:24
Data actualizarii: Marti 08 Septembrie 2009, 22:24

Ochirosii si Torje cu o dubla au adus victoria nationalei de tineret cu Moldova si pastreaza Romania pe prima pozitie a grupei de calificare.

Gabriel Torje in minutele 12 si 48 si Ochirosii (15) au rezolvat meciul pentru echipa lui Sandoi in cadrul preliminariilor Campionatului European din 2011.
Nationala de tineret a Romaniei  a inregistrat a patra victorie din tot atatea meciuri.

Inainte de inceputul partidei s-a tinut un moment de reculegere in memoria lui Alexandru Iatan de la Dunarea Giurgiu, decedat in urma cu o saptamana, in timpul unui antrenament.

Mijlocasul lui Dinamo, Gabriel Torje, a ajuns la a patrulea gol in actualele preliminarii pentru Campionatul European editia 2009-2011.

In minutul 58, Andrei Ionescu a fost schimbat cu Bicfalvi, iar fostul mijlocas al Universitatii Craiova a fost huiduit de fanii olteni, acestia neuitand ca jucatorul a plecat din Banie pentru a semna cu Steaua. In schimb, dinamovistul Gabriel Toje a fost aplaudat in momentul schimbarii de catre public.

Clasament Grupa 1: 1. Romania 12p (4 jocuri), 2. Rusia 9p (4j), 3. Moldova 4p (3j), 4. Insulele Feroe 4p (3j), 5. Letonia 3p (3j), 6. Andorra 0p (5j).

Echipele de start:

Romania: Lung - Barboianu, Cordos, Gaman, Parvulescu - Torje, Onicas, A. Ionescu, Ochirosii - Raduta, L. Ganea

Rezerve: Straton - Barbu, Costea, Bicfalvi, Sburlea, Bujor, Matel
Antrenor: Emil Sandoi

Moldova: Chirinciuc - Clonin, Caraulan, Bogdan, Ionita, Patras, Dedov, Berbinschi, Bondarciuc, Demerji, Sidorenco

Rezerve: Copelciuc - Turcan, Hovanschii, I. Andronic, O. Andronic, Vornisel, Pascenco
Antrenor: Serghei Chirilov