Infrangere la limita pentru HCM Baia Mare in Liga Campionilor: 26-27 cu Rostov pe Don

Handbal
Data publicarii: Sambata 07 Noiembrie 2015, 18:01
Data actualizarii: Sambata 07 Noiembrie 2015, 18:04

HCM Baia Mare a fost invinsa in deplasare de formatia rusa Rostov pe Don cu scorul de 27-26 (14-15), sambata, intr-un meci din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Vicecampioana Romaniei a pierdut la limita, dupa ce saptamana trecuta pierdea i acasa in fata rusoaicelor, cu 20-22.

Rostov a deschis scorul prin fosta jucatoare a HCM-ului, Makeeva, iar in min. 4 scorul era de 3-1 pentru gazde. Cele doua echipe se aflau la egalitate, 5-5, dupa zece minute de joc, iar HCM a preluat apoi conducerea, 5-6 (10). Rostov a revenit la carma jocului si a condus cu 1-2 goluri. Rostov avea 14-12 (27), dar trei reusite ale echipei baimarene au facut ca aceasta sa intre la pauza in avantaj, 14-15.

Primul sfert de ora al reprizei secunde a fost echilibrat, dar de la 22-22 (46) situatia s-a schimbat dupa patru goluri la rand reusite de gazde, 26-22 (55). in ciuda unui final bun, HCM nu a reusit decat sa piarda la limita, cu 26-27.

Frantuzoaica Allison Pineau a fost cea mai buna de la oaspete, cu 10 goluri marcate. Pentru echipa antrenata de Aurelian Rosca au mai inscris Lois Abbingh 4 goluri, Katarina Jezic 3, Elena Gjeorgjievska 2, Valentina Ardean-Elisei 2, Alexandra Do Nascimento 2, Melinda Geiger 1, Luciana Marin 1, Adriana Nechita 1.

Pentru Rostov au marcat: Iulia Managarova 6 goluri, Viktoria Borscenko 5, Vladlena Bobrovnikova 4, Reghina simkute 4, Ekaterina Ilina 2, Ana Sen 2, Ekaterina Davidenko 1, Ksenia Makeeva 1, Maia Petrova 1, Elena Slivinskaia 1.