CM 2010
Data publicarii: Luni 07 Iunie 2010, 12:16
Data actualizarii: Luni 07 Iunie 2010, 12:30

De la asasinarea columbianului Escobar pentru un autogol, la capul in piept al lui Zidane, turneele finale ale Cupei Mondiale au avut si gesturi urate. Maradona a fost si el unul din actorii care a intrat in in istoria fotbalului.

1938: Bataie generala
Meciul de baraj intre marile favorite braziliene si cehoslovace, care nu s-au putut departaja doua zile inainte, a inceput cu un fotbal frumos, dar a degenerat intr-un pugilat colectiv. Trei jucatori au vazut cartonasul rosu (Machados si Jan Riha se bat, si Zeze a rupt piciorul lui Oldrich Nejedly), cinci au iesit accidentati si doi au ajuns chiar la spital din cauza fracturilor...(Brazilia-Cehoslovacia 2-1, sferturi, meci de baraj, 1938)

1954: Batalia de la Berna
"Cea mai frumoasa echipa din lume", Ungaria lui Puskas, intalneste o alta favorita, Brazilia (Ungaria - Brazilia, 4-2, sferturi, 1954). Meciul devine urat, cu trei eliminari si se termina intr-o bataie generala la vestiare, antrenori, medici si inclusiv oficiali! Apoi ungurii au pierdut finala contra Germaniei Federala (2-3), dupa ce au condus cu 2-0, acesta fiind "miracolul de la Berna"...

1962: Faultul care aproape ucide
La un Mondial-1962 marcat de violente in teren, cel mai urat gest a fost cel al iugoslavului de la Velez Mostar, Muhamed Mujic, care i-a rupt piciorul sovieticului Eduard Dubinski, ramas infirm. Mujic nu a primit nici macar un cartonas galben ... (URSS-Iugoslavia, 2-0, grupe 1962)

1982: "Meciul rusinii"
RFG si Austria pot iesi din grupe, in dauna Algeriei, daca prima se impune, scor 1-0. Intr-un non-meci total, "verii germani" termina la acest scor, scandalizand lumea fotbalului in general si pe algerieni in special, care trecusera de Germania, scor 2-1, una din cele mai mari surprize ale CM. (RFG-Austria: 1-0, faza grupelor 1982)

1994: Escobar, cand fotbalul ucide

Jucatorul columbian, autor la 22 iunie in fata SUA a unui autogol care a eliminat tara sa, a fost asasinat la 2 iulie, intr-un bar din Medellin. Asasinul ar fi strigat "Gol!" la fiecare dintre cele 12 gloante trase. Moartea lui Escobar ar fi fost ordonata de traficantii de droguri, care ar fi pierdut multi bani pariind pe evolutiile Columbiei, favorita in acel an.

2006: Zidane, plecat dupa o lovitura cu capul:
La ultimul sau meci, in cadrul somptuos al unei finale de Cupa Mondiala, Zinédine Zidane a clacat. Cu zece minute inainte de finalul meciului, el l-a lovit cu capul in piept pe Marco Materazzi pentru o insulta ramasa neelucidata. (Italia-Franta 1-1, 5-3 la loviturile de departajare. Finala 2006)

1982-1994: Maradona, "seful gesturilor urate"
Star incontestabil al presei de scandal, Diego Maradona s-a remarcat printr-un gest urat la fiecare editie a Cupei Mondiale pe care a disputat-o. In 1982, a primit cartonasul rosu pentru ca l-a lovit cu piciorul in testicule pe brazilianul Batista. In 1986, a marcat un gol cu "mana lui Dumnezeu" in meciul cu Anglia. In 1990, el striga "Fii de tarfa!" publicului italian care fluiera imnul argentinian, pentru a parasit scena in urma unui control antidoping pozitiv in 1994.