Calificare RATATA: Dynamo Kursk 76-55 Municipal MCM Targoviste! VEZI povestea meciului:

Dynamo Kursk Municipal MCM Targoviste Baschet
Data publicarii: Miercuri 24 Februarie 2010, 19:24
Data actualizarii: Joi 25 Februarie 2010, 00:46

MCM Targovistea a pierdut returul cu Kursk cu scorul de 76 la 55 si a ratat calificarea in careul de asi al Eurocup.

Dinamo Kursk 76-55 MCM Targoviste (18-22, 22-10, 13-17, 23-6)

Meciul a inceput bine pentru echipa din Targoviste. Vedeta lui MCM, Larisa Toma, a marcat 9 puncte si a reusit 3 recuperari in primele 8 minute, iar primul sfert s-a incheiat cu Targovistea in frunte, 18-22.

In sfertul al doilea MCM apierdut cu 10 la 22.

MCM a revenit la pauza si sfertul al treilea a fost castigat de romance cu scorul de 17-13.

Sfertul 4 a fost de infarct. Kursk s-a distantat treptat si cu numai 30 de secunde inainte de final, Bimbaite a marcat din afara semicercului, iar diferenta de pe tabela era de 18 de puncte. Era nevoie de un singur cos asa ca Tanase a cerut time-out, Parau a gresit fiind deposedata de Linkeviciene si din nou time-out, de data aceasta cerut de antrenorul rusoiacelor.

Au urmat 20 de secunde in care ale noastre au faultat, iar Kursk a tinut de minge. Shay Doron a faultat, aceeasi Linkeviciene a transformat ambele aruncari libere, iar MCM a ramas cu o aruncare in disperare de cauza a Monikai Brosovszky, care insa si-a ratat tinta.

Cele mai bune marcatoare ale rusoaicelor au fost Snow - 18 puncte si Linkeviciene - 16, in timp ce de la Targoviste s-a remarcat Frohlich, cu 10 puncte.

In tur, MCM Targoviste a castigat, pe teren propriu, cu scorul de 75-57 (45-29) si a fost foarte aproape de cea mai buna performanta a unei echipe feminine de club din Romania.

MCM s-a pierdut insa in ultimele cinci minute ale partidei, fiind invinsa la 21 de puncte diferenta, suficient pentru rusoaice sa faca pasul in penultimul act.

Cele doua formatii s-au mai intalnit in grupa preliminara H a Eurocup, pe care au incheiat-o cu acelasi bilant, patru victorii si doua infrangeri, ocupand primele doua locuri si calificandu-se in 16-imile de finala. In meciurile directe, victoriile au fost impartite, 62-56 pentru MCM, la Targoviste, si 82-70, pentru Dinamo, pe teren propriu.

Dinamo Kursk va intalni in semifinale castigatoarea din confruntarea dintre Dinamo Moscova (Rusia) si Sony Athinaikos (Grecia), formatia elena fiind favorita, dupa ce in tur s-a impus cu 84-60, pe teren propriu.

Obiectivul MCM Targoviste in actuala editie a FIBA Eurocup a fost castigarea trofeului.

Sursa: mcmbasket.ro