VIDEO „Nu vreau să te mai văd la meciurile mele” Ostapenko a cedat nervos și a avut o ieșire desprinsă din filmele cu mafioți

Jelena Ostapenko Tenis WTA Victoria Azarenka WTA Brisbane Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 05 Ianuarie 2024, 11:15
Data actualizarii: Vineri 05 Ianuarie 2024, 11:38

Deviere comportamentală a Jelenei Ostapenko, în turneul WTA 500 de la Brisbane.

Jelena Ostapenko (12 WTA) a fost învinsă de Victoria Azarenka (23 WTA), scor 6-3, 3-6, 7-5, în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Brisbane, Australia.

Fosta câștigătoare a turneului de la Roland Garros a cedat nervos în setul decisiv, în care a avut o ieșire nesportivă la adresa arbitrului de scaun.

Jelena Ostapenko, reacție radicală în meciul pierdut în fața Victoriei Azarenka

„Ești oarbă. E imposibil să joc tenis când tu faci atâtea greșeli. Nu vreau să te mai văd vreodată arbitrând meciurile mele. Nu vei mai fi niciodată în această poziție. Nu te mai vreau la meciurile mele. Mi le distrugi,” i-a comunicat Ostapenko arbitrei Julie Kjendlie, la scorul de 5-4, în manșa finală.

Din acel moment, letona a mai câștigat doar un game, cedând cu 7-5.

Ion Țiriac, moment de neuitat: „Multă lume a uitat cine e Simona Halep! Halep v-a dat Wim-ble-don-ul!”

Ce sport a practicat Jelena Ostapenko în copilărie

Jelena Ostapenko a practicat dansul de societate timp de șapte ani. La vârsta de 5 ani, sportiva letonă a început această activitate la care nu a renunțat până în ziua de astăzi.

„Încă dansez, ca hobby, în timpul meu liber,” a dezvăluit Ostapenko. „E foarte dificil, dar m-a ajutat la coordonare,” specifică Ostapenko, făcând o paralelă între jocul de picioare folosit în tenis cu mișcările utilizate în dans.

Cât despre arbitraj și reacțiile sale puternice la adresa noului arbitraj automatizat, care a produs erori în ultimele sezoane, fosta câștigătoare a turneului de la Roland Garros le-a analizat, spunând:

„Jucătoarele se enervează puternic, dar trebuie să continui, pentru că aceste calculatoare nu își schimbă deciziile,” a declarat letona, într-un interviu acordat Tennis Channel

Cum va reveni Simona Halep în tenis? Ce își dorește Horia Tecău să vadă în ultima parte a carierei constănțencei