rafael nadal ATP Brisbane Australian Open 2024 Tenis ATP Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 05 Ianuarie 2024, 16:16
Data actualizarii: Vineri 05 Ianuarie 2024, 16:24

ATP 250 Brisbane | Rafael Nadal a cerut time-out medical în sfertul de finală pierdut la Brisbane în fața australianului Jordan Thompson.

Rafael Nadal (37 de ani) - număr 672 în clasamentul mondial - s-a oprit la două victorii consecutive, în primul turneu oficial jucat după o pauză de un an.

În cadrul sferturilor competiției ATP 250 de la Brisbane, jucătorul spaniol a fost învins de australianul Jordan Thompson (55 ATP), scor 5-7, 7-6 (6), 6-3. Partida cu dramatism notabil s-a întins pe durata a trei ore și douăzeci și patru de minute de joc.

Thompson l-a învins de două ori pe Nadal în această săptămână: și la dublu, și la simplu

Nadal s-a evidențiat printr-o serie de lovituri impresionante reușite în zona fileului, printre care un voleu de rever jucat în diagonală fără să aibă nevoie să se uite în direcția terenului advers.

În timpul partidei, Nadal a acuzat dureri fizice, transmițând echipei sale acest fapt în mod repetat.

Nadal nu doar că a pierdut, dar a cerut time-out medical, în primul turneu jucat după o pauză de un an

Ulterior, campionul Australian Open din 2022 a cerut un time-out medical, punându-și starea fizică sub semnul întrebării, cu nouă zile înaintea startului primului turneu de mare șlem al anului.

În ciuda rezultatului dureros, Nadal a ieșit cu zâmbetul pe buze de pe teren și s-a oprit să ofere autografe copiilor.

„Să mori” de epuizare din oferit de autografe? Povestea unui moment ireal trăit de Nadal