VIDEO „Mi-am spus că sunt o luptătoare!” Reacția româncei Jaqueline Cristian, după calificarea în semifinale, la Praga

Jaqueline Cristian Tenis WTA Romania WTA Praga Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 04 August 2023, 14:35
Data actualizarii: Vineri 04 August 2023, 14:36

Jaqueline Cristian mai are un singur pas de făcut pentru a putea juca a doua finală de turneu WTA a carierei.

Jaqueline Cristian (25 de ani, 122 WTA) a ajuns la a treia victorie consecutivă în turneul WTA 250 de la Praga, pe care l-a debutat perfect, eliminând-o în runda inaugurală tocmai pe câștigătoarea de anul trecut, Marie Bouzkova (39 WTA).

Cristian a eliminat-o pe Baindl, scor 6-4, 1-6, 6-2 (29 de ani, 98 WTA), la capătul unei partide întinse pe durata a două ore și cinci minute de joc. După încheierea meciului, Jaqueline Cristian și-a explicat căderea din setul secund, când și-a pierdut de trei ori serviciul.

Jaqueline Cristian va câștiga €10,217 pentru calificarea în faza ultimelor patru jucătoare ale competiției câștigate de la Praga

„A fost un meci dur, de la început până la final. În al doilea set, mi-a scăzut nivelul de energie. Cred că am fost prea negativistă, de aceea nu am putut gestiona prea bine a doua manșă.

Dar, în setul decisiv, am revenit, mi-am spus că sunt o luptătoare și că vreau să câștig această partidă. Mă simt foarte bine, atmosfera e grozavă și e o plăcere să joc aici, în fața acestui public. Spectatorii m-au ajutat și sunt bucuroasă de asta,” a declarat Jaqueline Cristian, imediat după calificarea în semifinalele competiției din Republica Cehă.

Jaqueline Cristian, salt de 20 de locuri în clasamentul LIVE

De o singură victorie mai are nevoie Jaqueline Cristian pentru a reveni în top 100 WTA.

Actualmente, românca ocupă locul 102, în clasamentul actualizat în timp real, reușind un salt de douăzeci de locuri doar în această săptămână.