Jaqueline Cristian Australian Open 2024 Katerina Siniakova Tenis WTA Romania Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Luni 15 Ianuarie 2024, 09:05
Data actualizarii: Luni 15 Ianuarie 2024, 11:45

Australian Open 2024 | Jaqueline Cristian a pierdut confruntarea cu cehoaica Siniakova Katerina.

Jaqueline Cristian a fost învinsă de Katerina Siniakova, scor 6-2, 7-5, în turul întâi al Openului Australiei 2024.

Număr 83 WTA, sportiva din țara noastră și-a pierdut de trei ori serviciul în primul set, dar a revenit impresionant în setul secund, egalând la patru după ce a fost condusă cu 3-1 la game-uri.

Ana Bogdan și Jaqueline Cristian, eliminate în primul tur la Australian Open 2024

Trei break-uri consecutive au urmat de la 4-4 în manșa doi, dar Siniakova a folosit eficient prima minge de meci procurată și a oprit la timp seria game-urilor pierdute pe propria servă.

Din nefericire pentru tenisul românesc, Ana Bogdan și Jaqueline Cristian au sfârșit eliminate în turul inaugural al primului turneu major al anului.

Jaqueline Cristian rămâne cu o singură victorie în turneele de mare șlem

Duminică, 14 ianuarie, Bogdan a fost învinsă de Brenda Fruhvirtova (16 ani), scor 2-6, 6-4, 6-3, după 2 ore și 20 de minute de joc.

Sorana Cîrstea va juca ultima șansă a României de a trimite o jucătoare în turul doi la Melbourne. Marți, 16 ianuarie, după ora 06:00, ora României, sportiva din Târgoviște va primi replica chinezoaicei Yafan Wang, pe terenul 17.