WTA Dubai | Ana Bogdan, eșec în fața numărului 3 WTA, Jessica Pegula, în optimile turneului

Ana Bogdan Jessica Pegula Tenis WTA WTA Dubai Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 22 Februarie 2023, 12:00
Data actualizarii: Miercuri 22 Februarie 2023, 12:03

Ana Bogdan a fost învinsă, scor 6-4, 6-3 de Jessica Pegula, în faza ultimelor 16 jucătoare a turneului WTA 1000 de la Dubai.

Cel mai bun parcurs al Anei Bogdan în prima parte a sezonului 2023 s-a încheiat în faza optimilor de finală ale competiției WTA 1000 de la Dubai

Sportiva din Sinaia a condus cu 3-0 în startul meciului, dar ocupanta locului 3 în clasamentul WTA a recuperat deficitul, câștigând șase game-uri din următoarele șapte jucate în manșa întâi.

Ana Bogdan, salt de 19 locuri în clasamentul WTA, după cele patru victorii legate la Dubai

• 56 este locul pe care Ana Bogdan îl ocupă în clasamentul WTA LIVE.

Setul doi a fost un rollercoaster al break-urilor. Bogdan a revenit de la 1-4 la 3-5, dar nu a putut să își țină serviciul în ultimul game al partidei, pentru o ulterioară încercare a împingerii setului în prelungiri.

$31,650 este premiul financiar asigurat de Ana Bogdan, care a legat patru victorii la Dubai: câte două în calificări, respectiv pe tabloul principal.

Ana Bogdan a reușit patru victorii fără set pierdut, în fața Clarei Burel, Terezei Martincova, Laurei Siegemund și a americancei Shelby Rogers.

Cât s-ar termina un meci Simona Halep - Andrei Pavel, dacă s-ar juca mâine? Răspunsul savuros oferit de „Cneaz” :)