VIDEO Sorana Cîrstea a împachetat-o pe fosta campioană US Open la Doha și a avansat în șaisprezecimi

Sorana Cirstea doha Sloane Stephens Tenis Sorana Cîrstea
Data publicarii: Duminica 11 Februarie 2024, 19:49
Data actualizarii: Duminica 11 Februarie 2024, 21:48

Românca a triumfat în fața fostei câștigătoare de la US Open, Sloane Stephens, scor 6-3, 6-2, la Doha, în Qatar.

Sorana Cîrstea a depus un efort grozav pe suprafața dură din Qatar și și-a adjudecat avansarea în șaisprezecimile competiției de la Doha, în urma duelului cu Sloane Stephens

Românca o va întâlni în faza următoare pe Iga Swiatek, numărul 1 WTA, luni, 12 februarie, după ora 17:00. Se anunță, așadar, un duel dificil pentru Sorana Cîrstea la Doha.

Totuși, după ce a învins-o pe Sloane Stephens, Sorana Cîrstea se bucură de aproximativ 20 de mii de dolari încasați de pe urma victoriei din prima fază a competiției din Qatar.

Românca a sosit la Doha după ce a fost tăvălită serios la Abu Dhabi, în Emiratele Arabe Unite, de către Daria Kasatkina, în sferturile de finală ale competiției: 2-6, 0-6 s-a încheiat confruntarea.

Cu Iga Swiatek, Sorana Cîrstea s-a duelat ultima dată în sferturile de finală de la Indian Wells din Statele Unite ale Americii, în urmă cu un an, pe 16 martie.

Sportiva din Polonia a triumfat în fața Soranei Cîrstea atunci cu 6-2 și 6-3 la game-uri, după aproape o oră și jumătate de joc pe suprfața dură a americanilor.

În clasamentul WTA, sportiva româncă se situează pe locul 26 cu 1722 de puncte, în timp ce Iga Swiatek ocupă prima poziție cu 9770 de puncte.