Simona Halep a fost eliminata de la Sydney: 4-6, 4-6 cu Ashleigh Barty!

SIMONA HALEP - ASHLEIGH BARTY Ashleigh Barty Halep Barty LIVE Halep Sydney Simona Halep Tenis Simona Halep a fost eliminata de la Sydney
Data publicarii: Miercuri 09 Ianuarie 2019, 07:17
Data actualizarii: Vineri 11 Ianuarie 2019, 15:16

LIVE TEXT

Barty castiga meciul cu 6-4, 6-4, prima victorie in fata Simonei Halep in cele trei meciuri directe de pana acum. O partida incheiata cu un break, Barty a fost mai inspirata in lovituri, a alternat mingiile lungi cu cele scurte si a alergat-o mult pe Halep. O ora si 27 de minute a durat meciul.

• SIMONA HALEP - ASHLEIGH BARTY | Australianca i-a pus gand rau Simonei: Cel mai bun adversar pe care il puteam avea!

"Cea mai mare victorie a carierei pentru Barty", scrie contul oficial de Twitter al competitiei.

SETUL 2 // 4-6

4-5 Barty anuleaza doua mingi de break si se apropie de o mare surpriza

4-4 Barty revine cu un rebreak si o trimite din nou in corzi pe Halep.

4-3 Simona Halep reuseste break-ul!! Poate fi momentul decisiv pentru castigarea setului doi. Halep conduce pentru prima data in acest meci.

3-3 Halep trece cu bine peste dezamagirea game-ului precedent si isi castiga fara probleme serviciul.

2-3 Halep rateaza o sansa buna, doua mingi de break anulate de Barty, australianca si-a castigat serviciul. Un game care a semanat cu cel de la 4-4, din primul set, Barty a reusit si atunci sa revina intr-un moment foarte delicat.

2-2 Serviciu bun al Simonei, care taie din nou elanul australiencei. La fel ca in primul set, inceputul de set doi este foarte echilibrat. Putine greseli in ambele parti.

1-2 Halep a parut ca poate forta un break, a condus cu 30-15, dar Barty a revenit cu trei mingi castigatoare.

1-1 Game-ul revenirii pentru Simona Halep! Romanca a anulat trei mingi de break si a oprit seria castigatoare a lui Barty

0-1 Barty isi castiga fara probleme serviciul, al treilea game consecutiv castigator pentru australianca, Halep trebuie sa opreasca aceasta serie.

Ashleigh Barty castiga primul set cu 6-4. Un meci bun reusit pana acum de ambele jucatoare, decis la mici detalii. Halep nu a reusit sa isi revina dupa ce a pierdut dramatic game-ul trecut, iar Barty a facut break-ul. Loviturile sunt influentate si de vantul puternic de la Sydney.

4-5 Un game dramatic, castigat de Barty. Halep s-a dus repede la 40-0, pe serviciul lui Barty, trei mingi de break. Australianca a revenit apoi, a reusit si un ace. Halep s-a luptat pentru punctul decisiv, dar Barty a facut 40-40. Doua puncte castigatoare apoi, si Barty isi pastreaza avantajul de un game.

4-4 Cel mai usor game castigat de Simona pe propriul serviciu in acest meci.

3-4 Australianca Barty isi castiga serviciul si revine in avantaj. Bate vantul destul de puternic la Sydney.

3-3 Inceput de meci echilibrat. Halep serveste bine, fara greseala, dar Barty returneaza si face ca fiecare game pe propriul serviciu sa fie castigat cu multa munca de Simona.

Simona Halep revine pe teren dupa 3 luni, contra australiencei Ashleigh Barty, in turneul de la Sydney.

Halep s-a recuperat dupa accidentarea la spate, dar l-a pierdut pe Darren Cahill si incepe sezonul fara antrenor.

Barty o stie bine pe Simona Halep si crede ca poate sa produca surpriza. Cele doua s-au intalnit anul trecut in doua saptamani la rand, la Montreal si Cincinnati, cand Simona era in forma maxima si s-a impus de fiecare data.

"Au fost meciuri stranse, am fost concentrata, dar mi-am lasat ocaziile sa treaca pe langa mine. Stiu ca daca o sa procedez corect o sa am sanse sa o inving, totul tine de executia finala. E adversara suprema, e cea mai buna din lume si nu exista adversari mai buni. Chiar nu poti avea un adversar mai bun decat Simona cu o saptamana inainte de un Grand Slam. Imi da sansa de a jucat liber si de a incerca lucruri noi, cred ca sunt pregatita sa joc cat de bine pot eu",
a spus Barty.

Barty si-a facut si tactica pentru confruntarea cu Simona. "Va trebui sa servesc bine, probabil are cele mai bune returururi din circuit. Trebuie sa servesc bine si sa-mi construiesc punctele bine, fara indoiala. Prefer sa folosesc lovitura de forehand, nu e niciun secret ca prefer astfel de lovituri, ma simt in control".

Si Halep are emotii inaintea debutului de an. "E greu. Ritmul in meciurile cu ea e greu de tinut. O sa fie un meci urias pentru mine. E primul din an, dar sunt pregatita si abia astept sa intru pe teren. O apreciez singur, e o fata de treaba si e mereu o placere sa ma intalnesc cu ea", a mai spus Simona Halep.

SIMONA HALEP - ASHLEIGH BARTY E MIERCURI DIMINEATA PE WWW.SPORT.RO.