Patrick Mouratoglou da un avertisment clar dupa calificarea Serenei in sferturi la Australian Open! "E gata pentru acest turneu! Va triumfa!"

Serena Williams Australian Open Patrick Mouratoglou serena williams - simona halep WTA Tenis Patrick Mouratoglou da un avertisment clar dupa calificarea Serenei in sferturi la Australian Open! "E gata pentru acest turneu! Va triumfa!"
Data publicarii: Luni 21 Ianuarie 2019, 17:46
Data actualizarii: Luni 21 Ianuarie 2019, 17:52

Antrenorul Serenei Williams este convins ca eleva lui va cuceri titlul la Australian Open.

Liderul mondial din WTA a parasit Australian Open in optimile de finala, dupa un meci maraton impotriva celei mai titrate jucatoare de tenis aflata in activitate, Serena Williams. Simona a cedat in trei seturi in fata Serenei Williams, scor 1-6, 6-4, 4-6, dupa o ora si 48 de minute de joc. In sferturile de finala, Serena o va intalni pe Karolina Pliskova.

Serena Williams a parut intr-o dispozitie de joc fantastica, iar antrenorul ei, francezul Patrick Mouratoglou, este convins ca eleva lui va cuceri cel de-al 24-lea titlu major din cariera: "Cred ca e mai bine pregatita fata de anul trecut. Chiar daca a facut eforturi mari pentru a fi in forma, dar nu a avut suficient timp. Acum cred ca e gata, fizic si pshic, dupa ce a avut copilul. Simt ca acum e din nou Serena, fizic si emotional. Cred ca e la un nivel bun. Avea nevoie de un meci tare si e bine ca a fost azi. Cred ca in setul decisiv a fost ea insasi. Cred ca una dintre marile calitati ale ei e sa fie competitiva in momentele importante. Cred ca la acel moment, la 3-2 si 30-0, Simona a jucat mai bine. Serena era in pericol. Dar a intros game-ul si meciul. Cu siguranta cred ca va castiga acest turneu. Mereu cred ca va castiga. Cred ca e gata pentru acest turneu si cred ca va triumfa”, a declarat Patrick Mouratoglu la Melbourne.