FOTO ȘI VIDEO Jucătoarea de 16 ani din Rusia, în centrul unui scandal la Wimbledon. Spectatorii au fluierat la scenă deschisă momentul

Mirra Andreeva Madison Keys Rusia Wimbledon 2023 Tenis
Data publicarii: Luni 10 Iulie 2023, 18:02
Data actualizarii: Luni 10 Iulie 2023, 18:19

Madison Keys s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de Grand Slam de la Wimbledon, în urma unui meci marcat de o decizie controversată.

Americanca, locul 18 WTA, s-a calificat în sferturi de finală la Wimbledon după ce a trecut de Mirra Andreeva (16 ani), în trei seturi, scor 3-6, 7-6 (7/4), 6-2.

La opt ani după ce a atins această fază a competiţiei pe iarba londoneză, Madison Keys, care mai are în palmares o finală la US Open în 2017 şi semifinale la Australian Open (2015, 2022), Roland Garros (2018) şi US Open (2018), şi-a valorificat experienţa și a reușit să treacă de tânăra rusoaică, deși a fost condusă cu 1-4 în setul doi.

Madison Keys nu mai pierduse în acest sezon niciun set pe iarbă, ea câştigând săptămâna trecută turneul de la Eastbourne pentru a doua oară în cariera sa.

În setul al treilea, Mirra Andreeva (102 WTA) a acuzat oboseala, rusoaica disputând trei tururi de calificare înainte de a ajunge pe tabloul principal.

Moment controversat la finalul setului trei

În setul al treilea, la scorul de 5-2, 40-40, în favoarea jucătoarei din SUA, jucătoarea din Rusia s-a dezechilibrat și și-a scăpat racheta, care s-aa lovit puternic terenul. Gestul a fost considerat nesportiv de către arbitrul de scaun, iar Mirra a fost sancționată cu un punct.

Madion Keys a beneficiat de o minge de meci și a câștigat jocul, calificându-se în sferturile de finală. Spectatorii au fost de partea Mirrei Andreeva și au huiduit decizia luată de arbitru, în timp ce sportiva a izbucnit în plâns.