Marcu Czentye
Data publicarii: Sambata 20 Ianuarie 2024, 13:40
Data actualizarii: Sambata 20 Ianuarie 2024, 13:55

Iga Swiatek va rămâne fără trofeu la Melbourne și după încheierea anului 2024.

Iga Swiatek (22 de ani, 1 WTA) a fost învinsă de Linda Noskova (19 ani, 50 WTA), scor 3-6, 6-3, 6-4, în turul trei al Openului Australiei. În turul anterior, Swiatek a fost cea care a reușit o revenire incredibilă, anulând avantajul de 4-1 la game-uri procurat de Danielle Collinsn, în setul decisiv.

Sportiva poloneză a cedat partida deși a condus cu 1-0 la seturi, încheind confruntarea cu un total de 33 de erori neforțate, un număr ridicat pentru istoricul său.

Cehoaica Linda Noskova (19 ani), în premieră în optimile unui Grand Slam

De trei ori și-a pierdut serviciul Iga Swiatek în acest meci întins pe durata a 2 ore și 22 de minute de joc.

Linda Noskova a câștigat în 2021 turneul individual de junioare la Roland Garros, iar prin acest succes și-a asigurat intrarea în premieră în top 35 WTA.

Sabalenka, favorită la câștigarea trofeului: ar putea juca în semifinală cu Gauff, în reeditarea finalei US Open 2023

În optimile de finală ale turneului major de la Melbourne, Linda Noskova o va întâlni pe Elina Svitolina.

Favorită principală la câștigarea trofeului devine campioana en-titre, Aryna Sabalenka. Bielorusa era văzută de multe voci din lumea tenisului adevăratul cap de serie numărul 1, încă dinaintea startului competiției.

Halep / Pavel vs. Graf / Agassi va fi LIVE pe Pro Arena și VOYO (15 iunie 2024)