HALEP - BERTENS 6-2 6-7 2-6 | Simona pierde finala de la Cincinnati! A ratat o minge de meci si adversara a revenit spectaculos!

Simona Halep HALEP - BERTENS LIVE HALEP - BERTENS LIVE CINCINNATI KIKI BERTENS Simona Halep Cincinnati Tenis HALEP - BERTENS, FINALA
Data publicarii: Duminica 19 August 2018, 23:15
Data actualizarii: Duminica 19 August 2018, 23:42

Urmarim si comentam impreuna partida HALEP - BERTENS pe www.sport.ro, in aplicatia Sport.ro si pe Facebook/Sport.ro.

HALEP - BERTENS 6-2 6-7 2-6

GAME! SET! MECI! Halep pierde finala de la Cincinnati! Kiki Bertens revine spectaculos dupa set pierdut si castiga al doilea act la tie-break! In decisiv, olandeza o domina clar pe Simona si se impune cu 6-2. Partida a durat 2 ore si 9 minute!

• HALEP - BERTENS, FINALA LIVE 21.00

Setul 3

2-5 Simona isi castiga serviciul si ramane in meci! Bertens va servi pentru victorie!
1-5
Bertens ajunge la un game de victorie! Simona serveste pentru a ramane in meci!
1-4 BREAK Bertens!
Olandeza se desprinde in setul decisiv!
1-3
Bertens este jucatoarea mai proaspata in acest moment! Simona greseste mult si olandeza face un game la 0!
1-2 BREAK Bertens!
Simona nu reuseste sa-si regaseasca acuratetea la serviciu, greseste si adversara castiga din nou pe serviciul romancei
1-1 RE-BREAK Halep!
Simona isi recupereaza imediat serviciul pierdut si restabileste egalitatea in set!
0-1 BREAK Bertens!
Simona salveaza doua mingi de break, insa la a treia nu mai are ce face

Setul 2

SET BERTENS! Halep nu reuseste sa se impuna in tie-break, pierde o minge de meci si olandeza face 1-1 la seturi!

6-6 Setul al doilea se decide la tie-break!
5-6
Bertens nu cedeaza si isi castiga serviciul!
5-5
Halep are dificultati pe propriul serviciu, salveaza o minge de set si castiga, in cele din urma!
4-5
Simona reuseste punctul meciului la 30-30, isi procura o minge de break, pe care o anuleaza Bertens! Apoi, olandeza reuseste un as, Simona trimite in fileu si Kiki isi face serviciul!
4-4 Trei game-uri consecutive pentru Halep si este din nou egalitate in setul secund!
3-4 RE-BREAK Halep!
Simona reuseste sa profite de sansa de a castiga pe serviciul adversarei si restabileste echilibrul in partida! Doua game-uri la rand pentru romanca
2-4
Un game mai bun al Simonei, castigat usor, la 15!
1-4
Bertens a prins incredere si isi castiga serviciul la 0!
1-3
Un game slab la serviciu al Simonei si Bertens face break-ul!
1-2
Bertens isi face serviciul cu greu!
1-1
Trei mingi de break salvate de Simona, care isi face serviciul cu o revenire spectaculoasa!
0-1
Kiki Bertens incepe mai bine setul secund si isi castiga serviciul!

Setul 1

SET HALEP! Simona salveaza o minge de break si castiga primul act al partidei!

5-2 BREAK Halep! Simona straluceste la retur si construieste atent punctele, lasand-o fara replica pe adversara sa! Romanca va servi pentru castigarea primului set!
4-2 Loviturile Simonei se imbunatatesc de la game la game! Romanca reuseste doua puncte de exceptie la 15-0 si 30-0 so incheie game-ul pe propriul serviciu la 0!
3-2 Bertens isi face din nou serviciul, iar diferenta ramane de un singur break in fata pentru Simona!
3-1
Punct superb al Simonei la 30-30, romanca reuseste o constructie superba si o lasa fara reactie pe Bertens!
2-1 Bertens arata mai multa agresivitate la serviciu si castiga acest game! Simona a reusit un retur spectaculos, la 50-15 pentru adversara!
2-0
Halep face un game solid pe propriul serviciu, in care reuseste si un as!
1-0 BREAK Halep!
Inceput dificil de meci la serviciu pentru Bertens! O dubla greseala si doua mingi trimise afara ii aduc o sansa de break Simonei, iar romanca profita de ea!

Simona Halep si Kiki Bertens au intrat pe teren si sunt pregatite sa inceapa finala de la Cincinnati!

Simona Halep este aproape de a castiga al 2-lea turneu consecutiv, dupa Rogers Cup. In ciuda faptului ca a fost nevoita in mai multe randuri sa joace 2 partide in aceeasi zi, Simona a reusit sa ajunga in a 2-a finala in 2 saptamani. Va fi a 3-a finala la Cincinnati pentru Simona Halep, dupa cele pierdute in 2015 si 2017.

Simona Halep o conduce cu 3-1 la intalniri directe pe Bertens inainte de meciul direct care va incepe in aceasta seara de la ora 21.00.

Distanta uriasa fata de locul 2

Perioada excelenta a Simonei Halep, la care se adauga cea mai putin buna a lui Caroline Wozniacki, poate face ca diferenta intre cele doua sa ajunga la 2.401 puncte! In cazul in care o invinge pe Kiki Bertens in finala de la Cincinnati, Halep va ajunge la 8.376 de puncte in clasamentul WTA.

Simona este deja calificata la Turneul Campioanelor, iar la US Open nu are decat de castigat! In 2017, Simona era eliminata in primul tur la ultimul Grand Slam al anului de catre Maria Sharapova, astfel ca diferenta fata de locurile 2 si 3 aproape sigur se va mari, in conditiile in care Sloane Stephens, cea aflata sub Wozniacki, a castigat US Open in 2017 si are de aparat 2.000 de puncte!

Daca triumfa la Cincinnati, Simona poate dobori un record istoric!

Simona Halep are oportunitatea de a deveni prima jucatoare din circuitul WTA in ultimii 45 de ani care castiga ambele turnee la rand, Rogers Cup (Montreal, Canada) si cel de la Cincinnati (Ohio, SUA). Australianca Evonne Fay Goolagong Cawley (67 de ani), fost lider mondial, retrasa din activitate in 1983, castigatoare de 7 titluri de Grand Slam, este detinatoarea recordului.

Declaratia data inaintea finalei

"Daca voi lupta cum am facut la fiecare meci in acest turneu, sunt sigura ca am o sansa buna sa castig finala. Adversara mea din finala joaca bine, va fi o provocare mare. Vreau să dau totul si sa castig in fata acestui public minunat" a spus Simona Halep dupa victoria in fata Arynei Sabalenka din semifinale.

Simona le-a multumit fanilor din Cincinnati pentru sprijin si pe retelele de socializare