Gabriela Ruse Caroline Garcia wta 250 rouen Tenis
Ionuț Stoica
Data publicarii: Vineri 19 Aprilie 2024, 21:21
Data actualizarii: Vineri 19 Aprilie 2024, 21:21

Gabriela Ruse a înfruntat numărul 23 mondial, Caroline Garcia, în sferturile turneului WTA 250 Rouen.

Parcursul de minune al Gabrielei Ruse la turneul 250 puncte de la Rouen s-a oprit în sferturile de finală. Românca a fost învinsă de Caroline Garcia, ocupanta locului 23 mondial, cu scorul de 6-3, 6-4.

Caroline Garcia - Gabriela Ruse 6-3, 6-4

Garcia a dominat primul set, obținând o victorie confortabilă, iar în setul al doilea, deși Ruse a încercat să revină, Garcia a reușit să încheie meciul în două seturi. Partida a durat o oră și 31 de minute.

• AO 2022, ziua 1: Debut cu victorie la Australian Open pentru Ruse! Gabriela Ruse - Jasmine Paolini 6-1, 6-3

Câți bani a câștigat românca

Cu toate că parcursul Gabrielei Ruse s-a încheiat în sferturile de finală, ea a reușit să obțină un cec în valoare de 5.750 de euro și 72 de puncte WTA pentru participarea sa în acest turneu. Următorul său meci, Caroline Garcia îl va juca împotriva americancei Sloane Stephens.

Turneul WTA 250 de la Rouen se desfășoară pe zgură și este un eveniment important în calendarul tenisului feminin, oferind premii totale în valoare de 267.082 $.