Gabriela Ruse Tenis WTA Romania wta rouen Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 19 Aprilie 2024, 10:45
Data actualizarii: Vineri 19 Aprilie 2024, 10:53

Gabriela Ruse o va avea ca adversară pe Caroline Garcia, în sferturile turneului WTA 250 de la Rouen.

Revenire convingătoare, semnată de Gabriela Ruse în circuitul WTA.

Chinuită de o ruptură musculară la nivel abdominal, în prima lună a anului - eveniment care a forțat-o să rateze Openul Australiei -, sportiva din București a revenit cu succes pe teren.

Gabriela Ruse va reveni în top 150 WTA, după turneul de la Rouen

A strâns patru victorii consecutive pe zgura de la Rouen, unde și-a început parcursul încă din faza calificărilor.

Pe tabloul principal, Gabriela Ruse a trecut de Nao Hibino, scor 6-2, 6-1, iar în optimile de finală a depășit-o pe franțuzoaica Burel Clara, scor 6-0, 2-6, 6-3.

Ruse, patru victorii consecutive pe zgura din Franța

Pentru un loc în semifinalele competiției, Gabriela Ruse (26 de ani, 162 WTA) își va măsura forțele cu favorita gazdelor, Caroline Garcia, jucătoare clasată pe locul 23 în ierarhia mondială.

Grație celor patru succese reușite la Rouen, Gabriela Ruse și-a asigurat un salt de 20 de locuri în clasamentul actualizat în timp real.

Pentru calificarea în faza ultimelor opt jucătoare la Rouen, Ruse va primi un cec în valoare de $6,613, sumă care ar putea fi dublată în cazul unei victorii în meciul cu Garcia.