Faza zilei la Melbourne: Djokovic „l-a pupat” pe Kyrgios, în timp ce îi comenta meciul

Novak Djokovic Australian Open 2024 Nick Kyrgios Taylor Fritz Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 23 Ianuarie 2024, 11:40
Data actualizarii: Marti 23 Ianuarie 2024, 11:52

Novak Djokovic nu s-a abținut să nu îl bage în seamă pe Nick Kyrgios, în meciul jucat în sferturile Australian Open 2024.

Novak Djokovic (36 de ani, 1 ATP) a făcut spectacol în sfertul de finală jucat în compania americanului Taylor Fritz (26 de ani, 12 ATP), în Openul Australiei

Tenismenul sârb i-a transmis pe calea aerului un sărut rivalului său din circuit, Nick Kyrgios, aflat în cabina de comentator. Totul s-a întâmplat în tiebreak-ul primului set, după unul dintre cele mai spectaculoase schimburi de mingi câștigate de balcanic.

Novak Djokovic l-a inclus pe Nick Kyrgios în show-ul sfertului de finală jucat cu Taylor Fritz

„Nole” se află în căutarea celui de-al unsprezecelea titlu de campion la Melbourne. Djokovic a câștigat patru din ultimele cinci ediții disputate, cu excepția anului 2022, în care a absentat din turneu din cauza deportării decise drept consecință a statutului său de sportiv nevaccinat anti-COVID.

Nick Kyrgios comentează meciurile din cadrul Australian Open 2024 și nu ezită să îl laude pe Novak Djokovic, tenismenul împotriva căruia a jucat singura finală de Grand Slam disputată în proba individuală, la Wimbledon 2022.

Djokovic s-a calificat în semifinalele Australian Open 2024, după 3 ore și 45 de minute de joc

Novak Djokovic l-a învins pe Taylor Fritz în patru seturi, scor 7-6 (3), 4-6, 6-2, 6-3, calificându-se în semifinalele Australian Open 2024.

Djokovic va avea câteva ore în plus de odihnă în raport cu învingătorul meciului Jannik Sinner - Andrey Rublev, care va stabili numele oponentului său în careul de ași.

De ce este Djokovic mai bun decât Federer și Nadal: explicația oferită de Victor Hănescu