FOTO ȘI VIDEO Fabulos! A primit un wild-card și a câștigat primul său turneu ATP: ”Încă nu-mi vine să cred”

Facundo Diaz Acosta ATP Carlos Alcaraz Nicolas Jarry Turneul de la Buenos Aires Tenis
Data publicarii: Luni 19 Februarie 2024, 09:45
Data actualizarii: Luni 19 Februarie 2024, 09:50

Argentinianul Facundo Diaz Acosta a scris istorie în Argentina.

Facundo Diaz Acosta nu va uita niciodată ceea ce a reuşit duminică la Buenos Aires.

Beneficiarul de wild card, în vârstă de 23 de ani, l-a învins pe Nicolas Jarry, al treilea favorit, cu 6-3, 6-4, în finala IEB+ Argentina Open şi a cucerit primul său titlu în circuitul ATP.

"Încă nu-mi vine să cred", a declarat Diaz Acosta. "Am visat mult timp la acest moment împreună cu echipa mea, muncind din greu pentru a-l atinge".

Acosta s-a alăturat lui Rafael Nadal ca fiind singurii campioni stângaci din istoria turneului, scrie news.ro.

Facundo Diaz Acosta s-a impus în turneul de la Buenos Aires

Tenismanul argentinian Facundo Diaz Acosta, numărul 87 mondial, l-a învins în finală pe chilianul Nicolas Jarry, locul 21 ATP, care reuşise să-l elimine sâmbătă, în semifinale, pe spaniolul Carlos Alcaraz, numărul 2 mondial şi principalul favorit al turneului de la Buenos Aires, pe care l-a câştigat anul trecut.

Facundo Diaz Acosta a fost recompensat cu un cec în valoare de 97.745 de dolari pentru acest succes, iar începând de luni va urca pe locul 59 ATP.