VIDEO Djokovic - Monfils 19-0. Sârbul a stabilit un nou record în ATP, în detrimentul tenismenului francez

Novak Djokovic ATP Cincinnati Gael Monfils Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 18 August 2023, 14:30
Data actualizarii: Vineri 18 August 2023, 14:42

Novak Djokovic - Gael Monfils este confruntarea care dă cel mai dezechilibrat scor al întâlnirilor directe în circuitul ATP.

Sârbul Novak Djokovic (36 de ani, 2 ATP) a ajuns la a nouăsprezecea victorie obținută împotriva francezului Gael Monfils (36 de ani, 211 ATP), din tot atâtea meciuri directe.

19-0, scorul confruntărilor dintre Djokovic și Monfils reprezintă acum un nou record în ce privește istoricul H2H a doi jucători în circuitul ATP, informează Jose Morgado.

Era Open nu a văzut vreun duel direct mai dezechilibrat decât Djokovic - Monfils (19-0)

6-3, 6-2 a fost scorul prin care „Nole” l-a bătut pe Monfils, în optimile de finală ale Mastersului de 1000 de puncte de la Cincinnati.

În faza sferturilor, numărul 2 mondial va primi replica americanului Taylor Fritz, clasat al nouălea în lume.

Momentul în care Loredana Dinu l-a făcut pe Novak Djokovic să transmită un mesaj în limba română

Gest uluitor: cu ce s-a premiat Djokovic după câștigarea finalei Australian Open 2012, jucată în 5 ore și 53 de minute

Novak Djokovic și Rafael Nadal nu au mai putut sta în picioare la ceremonia de premiere a finalei Australian Open 2012, cea mai lungă din întreaga istorie a tenisului.

Jucătorul sârb și-a rupt tricoul, de îndată ce și-a dat seama că a ieșit învingător în lupta derulată pe parcursul a șase ore diferite, încheiată scor 5-7, 6-4, 6-2, 6-7, 7-5, după 5 ore și 53 de minute de joc.

„În ianuarie 2012 l-am învins pe Nadal în finala de la Australian Open. Meciul a durat cinci ore și cincizeci și trei de minute - cel mai lung meci din istoria Australian Open și cea mai lungă finală de simplu de Grand Slam din era Open. Mulți analiști au numit acel duel cel mai frumos meci de tenis din toate timpurile.

După ce am câștigat, m-am așezat în vestiar la Melbourne. Am vrut un singur lucru: să gust ciocolată. Nu mai mâncasem așa ceva din vara lui 2010.

Miljan mi-a adus o ciocolată întreagă. Am rupt o bucată mică și am lăsat-o să se topească pe limbă. A fost tot ce mi-am putut permite atunci. De asta a fost nevoie pentru a ajunge pe primul loc,” a declarat Novak Djokovic